PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak leczyć ból ortodontyczny

kan
29-11-2017, 08:04
Jak leczyć ból ortodontyczny Terapia wad zgryzu stałym aparatem często powoduje dolegliwości bólowe (fot. pixabay)
Ból często towarzyszy leczeniu ortodontycznemu aparatami stałymi. Dolegliwości są kwestią indywidualną i zależą od: wieku, płci, poziomu stresu, poprzednich doświadczeń w leczeniu wady zgryzu, niepokoju, rodzaju aparatu. Naukowcy porównali metody, jakie ortodonci stosują do leczenia bólu.

 Najczęściej ból pojawia się mniej więcej w 4 godziny po założeniu stałego aparatu, narasta w ciągu pierwszej doby i utrzymuje się przez pierwszy tydzień. Leczenie bólu ortodontycznego przebiega dwutorowo. Ortodonci bazując na swoim doświadczeniu i ocenie nasilenia bólu u pacjenta dobierają najlepszy w swojej ocenie  wariant terapii, stosując  leki i metody niefarmakologiczne.

Jakie leki spowalniają leczenie wady zgryzu
Z analizy istniejącej literatury w zakresie leczenia bólu ortodontycznego wynika, że analgetyki są rutynowo stosowanymi i skutecznymi środkami, piszą w swojej przeglądowej pracy naukowcy z Oral Diagnostic Science Department, King Abdul-Aziz University, Faculty of Dentistry w Arabii Saudyjskiej.

Z niektórych badań wynika, że niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen nie mają wpływu na przemieszczanie się zębów i ordynują go w niewielkich dawkach na krótki okres. Ibuprofen jest uważany za bezpieczny i efektywny w porównaniu z innymi NLPZ.
W tej kwestii nie ma jednak jednoznacznej opinii, ponieważ inni klinicyści obserwują spowolnienie w leczeniu ortodontycznym jeśli włączone są NLPZ. 
Z innych prac badawczych wynika, że paracetamol jest bezpieczniejszy od niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nie ma skutków ubocznych w postaci zmian w ruchu zębów i resorpcji korzeni, stąd wniosek że większość opublikowanych do tej pory wyników na ten temat jest dość kontrowersyjnych.

Guma do żucia, wafle
Inne niefarmakologiczne sposoby to na przykład żucie gumy i stosowanie wafli nagryzowych. W jednym z badań, które objęło  57 ortodontycznych pacjentów, okazało się, że żucie gumy znacząco zmniejsza dolegliwości bólowe podczas leczenia aparatem stałym.  Przy tym nie ma dowodów, że może ono uszkadzać, czy prowadzić do złamania jakiegoś elementu aparatu. To jednak także kontrowersyjna kwestia, gdyż zwykle zaleca się unikanie żucia gumy podczas leczenia ortodontycznego.

Z drugiej strony porównywano także na ile ból znosi stosowanie wafli nagryzowych w porównaniu z lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Okazało się, że w leczeniu nastolatków niefarmakologiczna metoda jest równie skuteczna jak środki OTC.

W jednym z ostatnich badań podjęto próbę porównania skuteczności żucia gumy bezcukrowej i ibuprofenu. Guma do żucia zmniejszała ilość ibuprofenu, po którą sięgali uczestnicy eksperymentu.

Nadzieja w laserach
Z innych metod skuteczne okazały się akupunktura, terapia behawioralna, naświetlania laserem (LLLT - Low-level laser therapy). Miękki laser poza zmniejszaniem bólu przyspieszał gojenie się tkanek i przesuwanie zębów. Z meta-analizy, w sumie 659 przypadków pacjentów poddanych zabiegom z użyciem lasera, wynika że LLLT zmnijesza dolegliwości bólowe o 39 proc. w porównaniu z grupą kontrolną, jednak w badaniach wykonanych do tej pory  nie udało się zebrać wystarczających dowodów na jego skuteczność. By rekomendować te zabiegi, potrzebne są lepiej przeprowadzone badania. 

SŁOWA KLUCZOWE
leczenie ortodontyczne   leczenie bólu   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH