PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak działa spektrofotometr?

30-11-2012, 06:19
Jak działa spektrofotometr? (źródło: MHT)
Jak działa spektrofotometr? (źródło: MHT)
Mało kto się nad tym zastanawia, ale nasze oko rozpoznaje kolory analizując ich jasność, nasycenie i barwę. Stomatologia na oko, szczególnie estetyczna, ale także protetyka czy implantologia, to już jednak przeszłość. Warto wiedzieć, więc jak działa SpectroShade pierwszy spektrofotometr, który wykonuje analizy w odniesieniu do tego, co widzi ludzkie oko.

Spektrofotometria to technika pomiarowa polegająca na ilościowym pomiarze transmisji lub odbicia światła przez próbkę. Od połowy XX wieku stanowi główne narzędzie spektroskopii absorpcyjnej i odbiciowej w bliskim nadfiolecie i świetle widzialnym, a dawniej również w podczerwieni. Znajduje szerokie zastosowanie w chemii analitycznej, biologii,  medycynie i badaniach materiałowych. Jak wykorzystano ją w stomatologii?

Spektrofotometr vs. kolorymetr

SpectroShade jest tzw. spektrofotometrem, czyli urządzeniem analizującym ilość światła pochłoniętego przez obiekt w całym zakresie pasma widzialnego: 380 do 720 nm. Różni się od dostępnych na rynku systemów RGB lub tzw. kolorymetrów opartych o analizę RGB, które nie zapewniają obiektywnej analizy koloru.  Nie jest bowiem możliwym numeryczne zobrazowanie tego, co widzi oko ludzkie w odniesieniu do długości fal rejestrowanych przy wykorzystaniu systemów RGB.

Spektrofotometr - jak działa system?

Przy pomocy specjalnego skanera, lekarz wykonuje zdjęcie wybranego zęba. Może również wykonać kilka zdjęć lub zestawić je w pełny łuk.  Przesyłane jest ono poprzez złącze USB, kartę SD lub sieci WLAN do komputera (komputer stacjonarny lub laptop). Następnie zdjęcie może być przesłane do laboratorium przy pomocy poczty elektronicznej, zapisane na płycie lub wydrukowane wraz z pełnym opisem.

Analizą danych zajmuje się lekarz, jeśli chce wykonać uzupełnienie lub wypełnienie u siebie w gabinecie, bądź przesyła obraz do laboratorium. Technik może dokonać oceny kolorów widzianych przez system w odniesieniu do obrazu, który widzi oko ludzkie. Analizowane są również: transparencja i tranluminescencja, kolory bazowe oraz kolory składowe, wykonywana jest pełna mapa kolorystyczna zęba.

Następnie, po wykonaniu pracy, technik może wykonać analizę sprawdzającą jak uzupełnienie będzie wyglądać w ustach pacjenta i to wszystko przed powrotem pracy do gabinetu. Oszczędza to czas, koszty i stres: lekarza, technika oraz pacjenta.

Spektrofotometr - zastosowanie

SpectroShade pozwala na:

- obiektywne określenie koloru zęba lub zębów w odniesieniu do wzorca (może to być dowolny wzorzec lub dowolna skala kolorystyczna),

- uzyskanie podpowiedzi, co należy zrobić w przypadku wykonywania pracy protetycznej, aby uzyskać w ustach zamierzony efekt estetyczny,

- ocenę kolor podkładu (opakera), tansparencję i transluminescencję zęba,

- przygotowanie arkusza kolorystycznego, wysłanie obrazu i analizy przy pomocy poczty elektronicznej,

- wykonanie analizy uśmiechu,

- określenie jak ząb będzie wyglądał w świetle dziennym, w świetle halogenowym, a nawet w świetle "dyskotekowym",

- wizualizację np. wykonanych zabiegów wybielania zębów i udowodnienie pacjentowi w jakim kolorze czy odcieniu jego zęby wyglądały przed zabiegiem, a jak po zakończeniu wybielania.

Spektrofotometr cena

Ok. 14 tys. zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   wybielanie zębów   spektrofotometr   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH