PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak aparat ortodontyczny zapobiega upadkom

en
26-09-2016, 12:36
Jak aparat ortodontyczny zapobiega upadkom Wady zgryzu i wady postawy idą w parze (fot. pixabay
Wiadomo, że warto korygować wady zgryzu, bo to zapobiega bólowi żuchwy, nadmiernym przestrzeniom międzyzębowym i stłoczeniu zębów. Przybywa dowodów, że skuteczna praca ortodonty ma daleko idące konsekwencje. Pomaga także w poprawianiu postawy pacjenta!

Badania naukowe dowodzą, że nieprawidłowy zgryz wiąże się z gorszą kontrolą postawy i równowagi. Tę zależność stwierdził zespół z University of Barcelona, w Hiszpanii i austriackiego University of Innsbruck. A dokładnie wada zgryzu towarzyszy różnym zmianom motorycznym i fizjologicznym.

Z pracy opublikowanej na łamach czasopisma Motor Control and Neuroscience Letters wynika dobitnie, że postawa poprawia się, jeśli pozycja szczęk zostanie skorygowana.

Wydawałoby się, że ten związek jest nieistotny. Ale tylko pozornie. Problem oddziaływania wad zgryzu na postawę nabiera szczególnego znaczenia u osób otyłych, ponieważ nadmierna masa zwiększa niestabilność  i ryzyko upadku.

Podobnie w przypadku sportowców - może mieć bardzo istotny wpływ na powstawanie urazów i złamań spowodowanych nagłym zachwianiem równowagi w miarę narastającego zmęczenia i zmniejszania się kontroli motorycznej.

- Dlatego bardzo pomocnym w korygowaniu wad postawy, a w efekcie także  zapobieganiu potencjalnym upadkom i zachwianiom równowagi, jest leczenie wad zgryzu - zapewnia Julià-Sánchez z University of Barcelona (kierująca tym badaniem).

Powiązanie wad zgryzu i wad postawy ma neurofizjologiczną naturę. Istnieje wzajemne oddziaływanie między nerwem trójdzielnym a jądrem przedsionkowym w mózgu, który odpowiada za funkcje żucia i kontrolę równowagi, jak również oddziaływanie między mięśniami żucia a mięśniami szyi.
I tu właśnie leży wyjaśnienie, dlaczego wady zgryzu tak wyraźnie wiążą się z wadami postawy.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie ortodontyczne   wady zgryzu  

POLECAMY W SERWISACH