PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Irygator - wodne nitkowanie

27-03-2013, 05:19
Irygator - wodne nitkowanie (foto:sxc,hu)
Irygator - wodne nitkowanie (foto:sxc,hu)
Producenci irygatorów przedstawiają wiele zalet tego typu urządzeń. Czy rzeczywiście wodne nitkowanie jest lepszym sposobem dbania o zęby niż stosowanie tradycyjnych nici dentystycznych?

Codzienne używane irygatory chronią dziąsła, bo zwalczają niebezpieczne bakterie, które powodują powstawanie płytki nazębnej taka funkcja przypisana jest jednak także tradycyjnym niciom dentystycznym. Irygator ma jednak tę zaletę, że dzięki niemu prowadzony jest jednocześnie masaż dziąseł. W ten sposób następuje ich lepsze ukrwienie. Dziąsła stają się mocniejsze i nie krwawią, są odporne na tworzenie się płytki nazębnej i procesy zapalne.

Irygatory usuwają bakterie znajdujące się głęboko między zębami i poniżej dziąseł, a więc tam, gdzie czyszczenie tradycyjną szczoteczką nie przynosi pożądanych rezultatów. Tego typu urządzenia wyposażane są także w końcówki do oczyszczania języka

Irygator w profilaktyce zapalenia dziąseł jest nawet o 93 proc. skuteczniejszy niż nić dentystyczna (takie wyniki podają oczywiście producenci, którzy postawili na profilaktyczne działanie silnego strumienia wody). Po miesiącu systematycznego stosowania irygatora częstotliwość występowania krwawienia i zapalenia dziąseł obniża się od 40 do nawet 93 proc. (wskaźnik różni się, bo różny jest stopień zaawansowania choroby dziąseł).

Dodatkową zaletą irygatorów jest możliwość dokładnego czyszczenia powierzchni zębów wokół stałych aparatów ortodontycznych. Taka funkcja jest dostępna tylko przy zastosowaniu specjalnej końcówki.

Powstają coraz to nowe technologie wodnego nitkowania zębów, ostatnio do użytku weszły modele zapewniające tzw. mikrostrzały wodno-powietrzne. Ten sposób podawania wody i powietrza ma zwiększyć  jakość czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Proces wodnego nitkowania zalecany jest przede wszystkim osobom:

- noszącym aparaty ortodontyczne, stałe protezy oraz implanty,

- posiadającym ciasno rozmieszczone zęby,

- nielubiącym tradycyjnego sposobu nitkowania zębów,

- z tendencją do psucia się zębów (może to świadczyć o niewystarczającym czyszczeniu m.in. przestrzeni międzyzębowych).

W zasadzie dostępne są dwa podstawowe typy irygatorów:

- stacjonarne (podłączane do kranu w łazience), bez elementów mechanicznych, bez konieczności zasilania prądem;

- przenośne (z własnym zbiornikiem na wodę, tłoczące ciecz pod ciśnieniem dzięki wysokowydajnej pompie, wymagające ładowania akumulatorów zasilających kompresor).

Ceny irygatorów wahają się od 100 do 500 zł i uzależnione są m.in. od liczby i rodzaju dostępnych końcówek, od możliwości sterowania strumieniem wody.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   sprzęt stomatologiczny   Higiena  

POLECAMY W SERWISACH