PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

iPhone ostrzeże przed halitozą

15-01-2013, 00:04
iPhone ostrzeże przed brzydkim zapachem z ust (fot. sxc.hu)
iPhone ostrzeże przed brzydkim zapachem z ust (fot. sxc.hu)
Na łamach techDENT często opisujemy aplikacje, z których zarówno dentyści, jak i ich pacjenci mogą korzystać za pośrednictwem smartfonów. Do kolejnej, nad którą pracuje jedna z firm - podwykonawców dla elektronicznego giganta Apple, podchodzimy z dystansem. Sensor wbudowany w telefon pozwalający ocenić świeżość oddechu, niekoniecznie musi motywować do odwiedzin dentysty tych, których wynik testu nie będzie zadowalający.

Nad wynalazkiem, bo tak chyba trzeba określić sensor rozpoznający zapachy, pracuje niewielka firma Adamant Technologies z San Francisco. Stworzyliśmy komputerowy chip, współpracujący z grupą niewielkich czujników, które mają zdolność digitalizacji zmysłów węchu i smaku wyjaśnia Sam Khamis, CEO firmy.

Zadanie nie jest łatwe. Człowiek, potrafi rozpoznać jak pachnie pizza, czy czekolada, a komputera trzeba nauczyć zdolności do identyfikacji substancji w powietrzu, szczególnie, jeżeli czuć ich kilka jednocześnie. Dlatego projektanci urządzenia, postanowili sobie za wzórnos psa.

W nozdrzach człowieka umiejscowionych jest ok. 400 małych sensorów do wykrywania zapachów, w naszym urządzeniu jest ich pięć razy więcej, czyli mniej więcej tyle ile w psim nosie analizuje Sam Khamis.

Jedną z pierwszych aplikacji, podobno już zamówionych przez Apple, ma być ta pozwalająca na ocenę świeżości zapachu. Halitoza, a właściwie monitorowanie brzydkiego oddechu z ust, to coś, czym jesteśmy szczególnie zainteresowani przyznaje Khamis.

-  O nieświeżym oddechu nie powie nawet najbliższy przyjaciel, ponieważ to niezręczna sytuacja. Aplikacja nie tylko ostrzeże przed halitozą, ale również da odpowiedź, czym jest spowodowana dodaje.  Na razie nie wiadomo dokładnie, co to oznacza, ale zakładamy, że iPhone prędzej przypomni, że ktoś niedawno jadł czosnek, niż, że ma zaawansowaną próchnicę.

Szef Adamant Technologies prognozuje, że telefony ze specjalnym sensorem i aplikacją mogą pojawić się na rynku w ciągu 2-3 lat. Jak przekonuje, jego beneficjentami nie będą tylko osoby dbające o świeży oddech, ale również diabetycy, oraz, ci którzy będą chcieli sprawdzić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

źródło: www.businessinsider.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Puls HR House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.