• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Instalujemy unit stomatologiczny

ŁS
17-03-2015, 13:41
Instalujemy unit stomatologiczny Nigdy nie należy rozpoczynać prac wykończeniowych przed wyborem konkretnego modelu unitu (fot. Shutterstock/PTWP)
Montaż unitu stomatologicznego to zadanie dla fachowca. Właściciel gabinetu powinien zdawać sobie jednak sprawę, że do prawidłowego funkcjonowania urządzenia, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie przyłączy. Pośpiech i brak rozwagi podczas prac remontowo-budowlanych może opóźnić wizytę pierwszego pacjenta nawet o kilka tygodni.

Scenariusz to nieczęsty, ale autentyczny. Młoda dentystka „odebrała" pierwszy, własny, wymarzony gabinet. Jakże była dumna, kiedy oprowadzała po nim handlowca, który miał zaprezentować ofertę unitów. Euforia dentystki skończyła się, kiedy specjalista uświadomił jej, że do podłączenia wybranego unitu, konieczna będzie częściowa demolka gabinetu.

- Nigdy nie należy rozpoczynać prac wykończeniowych przed wyborem konkretnego modelu unitu - przestrzega Karol Firasiewicz z firmy JM Dentlal s.c. - Dopiero w momencie, kiedy znamy wymiary unitu i wymaganą listę doprowadzeń, można zaplanować ustawienie fotela i ustalić przebieg przyłączy - dodaje.

Wymogi...

Podstawowa praca unitu oparta jest o trzy instalacje: odpływową sieci kanalizacyjnej, sprężonego powietrza oraz energii elektrycznej.
Producenci unitów generalnie zalecają, aby instalację odpływowo-kanalizacyjną wykonywać z rur kanalizacyjnych o średnicy 32-50 mm. Spadek odpływu powinien wynosić min. 1 proc., a jego przepustowość min. 10 l/min. Powietrze zasilające unit musi być dostarczone rurami o wytrzymałości minimum 16 barów. Do unitu konieczne jest doprowadzenie zasilania (230V, 50Hz, 10-16A), przewodem elektrycznym z uziemieniem o średnicy 3 x 1,5 mm2.

Na szczęście tych informacji nie trzeba uczyć się na pamięć.

...i wskazówki

Warto pamiętać natomiast, o zainstalowaniu wyłącznika dopływu prądu w miejscu dostępnym dla personelu. Wielu producentów apeluje o niepodłączanie innych urządzeń do linii zasilającej unit. Serwisanci ostrzegają jednocześnie przed wykorzystywaniem odpływu, który jest już połączony z innym unitem lub umywalką. Dobra rada - w przypadku umieszczenia sprężarki w miejscu, do którego dostęp dla personelu jest utrudniony, należy zainstalować wyłącznik gniazda sprężarki w miejscu dostępnym dla obsługi.

Dentysta powinien pamiętać również, że unit przykręcany jest do podłogi. W miejscach gdzie zaplanowane jest przytwierdzenie, nie powinny przebiegać w posadzce żadne instalacje.

Nie wolno zapominać, aby możliwie najwcześniej poinformować serwis instalujący unit o istniejącej instalacji ogrzewania podłogowego lub przebiegu instalacji hydraulicznej czy elektrycznej.

W razie, gdy niemożliwe jest wykonanie instalacji pod podłogą, dopuszcza się wykonanie instalacji po podłodze.

Ustawiając unit w gabinecie należy pamiętać również, o jego wymiarach przy rozłożonym fotelu wraz z zapewnieniem wolnej przestrzeni wokół unitu. Pole do ergonomicznej pracy nie powinno być mniejsze niż ok. 9 m kw. Taka „przestrzeń" pozwoli stomatologowi na wygodną pracę z pacjentem leżącym lub pracę na cztery ręce, a także umożliwi swobodne przejście z każdej strony rozłożonego unitu.

SŁOWA KLUCZOWE
unity_stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH