• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Innowacje: substytut kości podawany strzykawką

cordis.europa.eu/szaft
07-01-2015, 08:53
Innowacje: substytut kości podawany strzykawką Czy substytut kości pomoże stomatologom? (fot. Fotolia/PTWP)
Europejskie konsorcjum naukowe pracuje nad materiałem, który podany strzykawką, pozwoli przezwyciężyć dotychczasowe ograniczenia w zakresie regeneracji tkanki kostnej.
Naukowcy podkreślają, że istnieje wiele substytutów kości, stosowanych zamiast przeszczepu w stomatologii, chirurgii szczękowej i ortopedii. Jednakże te z nich, które można podawać strzykawką i kształtować in situ, wymagają stosowania dużej siły, co utrudnia precyzyjne umieszczenie i dobór ilości materiału. Ponadto odpowiedź tkankowa na obce ciało jest różna, zwłaszcza u starszych lub schorowanych pacjentów.

Korzystające ze środków finansowych UE konsorcjum zainicjowało projekt "Injectable medical ceramics for bone repair and augmentation", aby stworzyć podstawy teoretyczne do udoskonalenia zarówno urządzenia do podawania, jak i samych materiałów. Naukowcy badają biomateriały o różnej nanostrukturze, która pozwala zoptymalizować reologię, biozgodność tkankową i regenerację tkanki kostnej.

Do chwili obecnej prace nad charakterystyką podstawowych, opracowywanych materiałów wykazały, że stają się one mniej lepkie pod wpływem przyłożonego nacisku (są tiksotropowe).

Dzięki optymalizacji stworzono wyjątkowy materiał o ciekawych funkcjach i płynności niezbędnej do skutecznego podawania strzykawką. Naukowcy korzystają z trójwymiarowych (3D) modeli kultur komórkowych in vitro, aby testować biozgodność. Zespół opracował wstępną wersję urządzenia do dostarczania, które zostało przetestowane przez chirurgów szczękowych i ortopedów podczas warsztatów klinicznych. Uwzględniając opinie specjalistów i ograniczenia prawne zespół pracuje obecnie nad optymalizacją urządzenia do dostarczania i samego materiału.

Więcej:cordis.europa.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH