PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implanty: zbawienna chlorheksydyna

ms
03-11-2015, 08:09
Implanty: zbawienna chlorheksydyna Chlorheksydyna (źródło: Wikipedia)
Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, niejednokrotnie towarzyszące procesowi wszczepienia implantów - jak powszechnie wiadomo - może skutecznie zwalczać chlorheksydyna. Jej wysokie stężenie nie niesie ze sobą skutków ubocznych – utrzymują skandynawscy naukowcy i podają na tę okoliczność wyniki stosownych badań.

Naukowcy objęli badaniem 38 osób w wieku od 48 do 87 lat, u których zaobserwowano zakażenie okołowszczepowe, przebiegające w formie peri-implant mucositis.

Eksperyment realizowany był w oparciu o podwójnie ślepe próby kontrolowane placebo. Uczestników rozlosowano do grupy eksperymentalnej lub kontrolnej. W tym rodzaju badania uczestnik, ani prowadzący badanie - nie wiedzą czy ochotnikom podano substancję testową, czy placebo.

Podczas badań zapalenie błony śluzowej jamy ustnej analizowano w oparciu o wskaźnik krwawienia (BOP bleending) oraz głębokość kieszonek dziąsłowych (PPD periodontal pocket depth).

Grupie pacjentów aplikowano podczas codziennych zabiegów higienicznych żel o wysokim stężeniu chlorheksydyny (0,2 proc.). Już po czterech tygodniach od rozpoczęcia terapii chlorheksydyną zauważono wyraźną redukcję wskaźników BOP i PPD.

Eksperyment trwał przez 12 tygodni. Po tym okresie nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych stosowania chlorheksydyny o wysokim stężeniu – zapewniają naukowcy.

Praca naukowców “Effect of a Chlorhexidine-Containing Brush-On Gel on Peri-Implant Mucositis,” opublikowano w International Journal of Dental Hygiene.

Przy okazji warto wspomnieć, że nową, skuteczną technologię zwalczania bakterii chcą wprowadzić do gabinetów dentystycznych naukowcy z University of Bristol School of Oral and Dental Sciences.

Pertinax, preparat o silnym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, tym różni się od dotychczas stosowanej chlorheksydyny, że można bardzo precyzyjnie zaprogramować uwalnianie cząsteczek związku do otoczenia. Dotychczas chlorheksydyna nie spełniała należycie zadania, gdyż jej działanie zbytnio ograniczone było w czasie. Nowy produkt ma być skuteczny przez: tygodnie, miesiące, a nawet lata po zaaplikowaniu.

Czytaj także: Zmodyfikowana chlorheksydyna ułatwi pracę dentystom
W
ięcej: onlinelibrary.wiley.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH