PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implanty ordynują antybiotyki

ms
20-01-2017, 10:06
Implanty ordynują antybiotyki Po prawej "lecznicze" działanie implantów, po lewej - próba kontrolna
Grupa naukowców, kierowanych przez  dr. Kaat De Cremer z Centre of Microbial and Plant Genetics z University of Leuven w Belgii, postanowiła wykorzystać specjalnie spreparowane implanty jako rezerwuar środków bakteriobójczych. Wyniki są obiecujące.

W przestrzeń implantów Ti/SiO2, poddawanych specjalnej obróbce ułatwiającej dyfuzję, wprowadzano specyfik sprawdzony w walce z biofilmem. W ten sposób stworzono układ, w którym lek stopniowo (przez długi czas) oddziałuje na komórki organizmu otaczające implant.

Naukowcy, w trakcie laboratoryjnych analiz, aplikowali w przestrzeń implantów chloroheksydynę, która – jak wiadomo - stosowana w postaci glukonianu lub octanu, działa silnie bakteriobójczo. Funkcje przeciwbakteryjne specyfiku polegają na uszkadzaniu błony komórkowej bakterii (zwiększaniu jej przepuszczalność). Za każdym razem tak „wzbogacony” implant skutecznie likwidował kolonie Streptococcus mutans.

Naukowcy dodają, że w zależności od konkretnego przypadku medycznego w przestrzeń implantów może być wprowadzony specjalnie dobrany zestaw bakteriobójczych specyfików.

W ocenie zespołu specjalistów z University of Leuven, opracowana przez nich metoda może być z powodzeniem stosowana także przy wszczepianiu innych implantów, na przykład używanych w ortopedii.

Dokonania te opisane zostały w European Cells & Materials.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implanty  

POLECAMY W SERWISACH