• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implanty, czy unikać pacjentów z PChN?

ms
25-07-2017, 10:07
Implanty, czy unikać pacjentów z PChN? Kłopoty z nerkami - kłopoty z dziąsłami (foto: Flickr John Campbell)
Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyka ok. 11 proc. dorosłych i ten wskaźnik niestety z roku na rok rośnie. 90 proc. osób cierpiących na PChN ma mniejsze lub większe problemy związane z chorobami jamy ustnej.

Najczęściej występujące problemy to: krwawiące dziąsła, kserostomia, utrata zębów, parodontoza.

- To łańcuch zamknięty. Chore nerki wzmagają dolegliwości występujące w obrębie jamy ustnej, te zaś negatywnie wpływają na stan nerek, nie bez znaczenia  w nasileniu objawów chorobowych jest też farmakoterapia związana z przewlekłą chorobą nerek – twierdzi prof. Yuan Quan z Sichuan University w Chengdu (Chiny).

Wśród czynników wpływających na przyspieszony rozwój chob przyzębia u osób chorych na PChN wymienia się najczęściej: obecność toksyn mocznicowych, zaburzenia hormonalne, niedokrwistość, niedobór witaminy D, wtórną nadczynność przytarczyc, osteoporozę i insulinooporność  Problemem jest kserostomia, większa gęstość śliny. Wyższe pH śliny przyspiesza mineralizację płytki bakteryjnej, sprzyja odkładaniu się złogów nazębnych.

Ze względu na rozbudowaną farmakoterapię co prawda ślina pacjentów z PChN zawiera składniki oddalające ryzyko demineralizacji. Z drugiej jednak strony niski poziom śliny, wynikający ze stałego stosowania leków, redukuje pozytywny efekt związków mineralnych w niej zawartych.

Sytuacji nie ułatwiają antykoagulanty podawane w czasie hemodializy – w celu zapobiegania krzepnięciu krwi. Skutek uboczny podawania leków przeciwzakrzepowych to krwawiące dziąsła. W efekcie stosowania na nadciśnienie brokerów kanałów wapniowych pojawić się może także przerost polekowy dziąseł.

Co gorsza, pacjenci z PChN rzadziej odwiedzają dentystę, poza tym ze względu na dolegliwości mniej dbają o higienę jamy ustnej, w zasadzie nie stosują nici dentystycznych. W ich przypadku wskaźnik API z reguły nie spada poniżej 70 proc.

Zalecenia dotyczące postępowania z pacjentami cierpiącymi na PCnN podane zostały w International Journal of Oral Science z 23 czerwca 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implantologia   osteointegracja  

POLECAMY W SERWISACH