• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implanty: acetaminofen w jakiej formule?

ms
03-10-2017, 10:20
Implanty: acetaminofen w jakiej formule? Jakie środki przeciwbólowe po implantach (foto: pixabay)
Acetaminofen, często stosowany lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, został przeanalizowany jako środek stosowany po wszczepieniu implantów. Zrobili to naukowcy pracujący pod kierunkiem prof. Sahanda Samieirada z Oral & Maxillofacial Diseases Research Center w Mashhad University of Medical Sciences (Iran).

Acetaminofen jest obecny w niewielkich dawkach w prawie sześciuset lekach dostępnych bez recepty. Substancja ta występuje m.in. w złożonych preparatach przeciwbólowych, na przykład w kombinacji z kodeiną, kofeiną.

Irańscy naukowcy postanowili porównać działanie acetaminofenu (w połączeniu z kodeiną i kofeiną właśnie) na 80 pacjentach, którzy przeszli zabiegi wszczepienia implantów.

Eksperyment przeprowadzono w warunkach potrójnie ślepej próby, polegającej na tym, że również osoby przeprowadzające statystyczną analizę rezultatów badania nie wiedziały pierwotnie komu podawano środek z kodeiną, a komu z kofeiną.

Z grupy 80 pacjentów połowie podawano 10 dawek po 300 mg acetaminofenu w połączeniu z 20 mg kofeiny, druga połowa otrzymała 10 dawek po 300 mg z 20 mg kodeiny. W badaniu nie było grupy, której aplikowano by placebo.

Pomiar poziomu bólu i opuchlizny odbywał się na podstawie subiektywnych odczuć pacjentów korzystających ze skali VAS - visual analog scale (pacjent wskazuje nasilenie bólu od 0 - zupełny brak bólu do 10 - najsilniejszy wyobrażalny ból). Podobnie postępowano w przypadku opuchlizny.

Wyniki wskazują, że pacjenci otrzymujący lek w połączeniu z kodeiną raportowali mniejsze nasilenie objawów bólowych w połączeniu z bardziej widoczną opuchlizną w stosunku do uczestników eksperymentów, którym podawano acetaminofen w związku z kofeiną.

Wyniki eksperymentu opisano w Journal of Cranio-Maxillo-Facial Surgery (July 5, 2017).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
środki przeciwbólowe   ból zęba  

POLECAMY W SERWISACH