PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Historia zapisana w zębinie

en
01-08-2016, 10:24
Historia zapisana w zębinie Dowód na niedobory witaminy D kryje zębina (foto: pixabay)
Zęby to bogate i wiarygodne źródło informacji. Po latach można z nich wyczytać, jak wyglądało codzienne życie setki lat temu – odkryli antropolodzy z kanadyjskiego McMaster University.

Niedobory witaminy D to obecnie powszechne zjawisko. Dotyka blisko jeden miliard ludzi na całym świecie.

Zwykle antropolodzy analizowali kości szkieletu, jeśli chcieli poznać występowanie tej choroby w przeszłości w jakimś regionie. Jednak kości nie są dobrym materiałem do analizy, ponieważ stale  w ciągu życia podlegają zmianom, które zaciemniają obraz uszkodzeń. Ponadto po śmierci pod wpływem kontaktu z ziemią ulegają rozkładowi.

Zębina analogicznym zmianom nie podlega, chroni ją bowiem szkliwo.  Również po śmierci, dłużej niż kości pozostaje niezmieniona. To sprawia, że jest bezcennym źródłem informacji dla antropologów.

Naukowcy porównywali zęby współcześnie żyjących osób z ciałami pochowanych w prowincji Quebec w Kanadzie oraz we Francji w XVIII i XIX wieku. Ich analiza ujawniła, że jeden z mężczyzn, których szczątki badali, żył 24 lata i cierpiał z powodu czterech nawrotów krzywicy przed ukończeniem 13. roku życia.

Badanie warstw zęba pod mikroskopem ujawniło nieprawidłowości w formowaniu się warstw zębiny w okresach, w których braki w witaminie D nie pozwalały na pełną mineralizację struktur kości i zębiny. 

Dla dentystów to ważne odkrycie, ponieważ dowodzi, jak ważna jest "witamina słońca" nie tylko dla kości ale i dla zębów.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zębina   witamina D  

POLECAMY W SERWISACH