• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Histeria nad fluoryzowaną wodą

ms
08-04-2015, 08:08
Histeria nad fluoryzowaną wodą Woda fluoryzowana na cenzurowanym (foto: sxc.hu)
- Powszechne dodawanie fluoru do ujęć pitnej wody to bezprawne eksperymentowanie na ludziach, którzy - w znakomitej większości - nie są świadomi uczestnictwa w tym procederze - swój kamyczek do fluoryzowanej wody wrzuciła profesor prawa Rita Barnett-Rose z Chapman University (USA).

- Fluoryzacja wody jest nielegalna, nieetyczna i musi się skończyć - napisała Rita Barnett - Rose w William & Mary Environmental Law and Policy Review (Volume 39, Issue 1).

- Ludzie kierujący ochroną zdrowia nie informują w wystarczający sposób społeczeństwa o tym, że pita przez nich woda jest fluoryzowana - twierdzi Rita Barnett - Rose.

Amerykanka uważa, że w obiegowej opinii utrwalił się pogląd, iż dodawany fluor jest efektywną i bezpieczną metodą walki z próchnicą zębów, tymczasem wciąż nie ma wiarygodnych badań, a więc m.in. obejmujących wystarczająco długi okres, które zweryfikowałyby lansowane tezy.

Według autorki artykułu, pozostaje wiele hipotez do zweryfikowania. Wśród nich ważne jest określenie wpływu zwiększonych dawek fluoru na: mózg, kości, nerki oraz system immunologiczny człowieka. Uczona w swoich wywodach powołuje się m.in. na oświadczenie prezydenta Baracka Obamy, który już w 1977 r. pisał: rekomendowanie powszechnej fluoryzacji wody pitnej na poziomie 1 mg/l nie jest wsparte w wystarczający sposób badaniami naukowymi.

Prof. Rita Barnett - Rose podaje, że fluoryzację wody należy traktować jako interwencję medyczną i jako taką poddać procedurom np. warunkującym wprowadzenie terapii farmakologicznej.

Kontrowersyjna uczona twierdzi, że siedem dekad stosowania wody z dodatkiem fluoru nie wykazało zbawiennego wpływu tego zabiegu na stan uzębienia wśród niegdyś dzieci, a teraz osób starych. Linia podziału nie przebiega pomiędzy tymi, którzy latami pili fluoryzowaną wodę i tymi, którzy byli pozbawieni takiej możliwości. - Decydujące znaczenie w tej kwestii ma zasobność społeczeństwa i higieniczne wzorce obowiązujące w rodzinie - uważa prof. Rita Barnett - Rose.

Więcej: openparachute.wordpress.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   fluor   higiena jamy ustnej   fluoryzacja  

POLECAMY W SERWISACH