• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Higienistki stomatologiczne mogłyby, ale nie instruują pacjentów na temat diety

kan
22-11-2016, 10:56
Higienistki stomatologiczne mogłyby, ale nie instruują pacjentów na temat diety Wizyta u dentysty także szansą na zmianę diety (fot. pixabay)
To ogólnie znany fakt, że zła dieta może przyczyniać się do problemów zarówno ze zdrowiem ogólnym jak i stomatologicznym, jednak pracownicy medyczni nie udzielają porad na temat żywienia. A jeśli już, to bardzo rzadko. Przyczyn takiego stanu rzeczy poszukiwała dr Melanie Hayes z Melbourne Dental School w Australii.

Wysłano setki ankiet do higienistek stomatologicznych pracujących na terenie Australii. Pytania miały pokazać jakie jest nastawienie do udzielania porad dietetycznych. Uzyskano odpowiedzi od ponad 400 higienistek (średnia wieku 35 lat).

Blisko 75 proc. ankietowanych miało wiedzę wystarczającą, by udzielać porad dietetycznych i co więcej uważało, że otoczenie gabinetu stomatologicznego sprawia, iż konsultacja dietetyczna może być bardzo skuteczna. Ponad 90 proc. higienistek przyznało, że konsultacje dietetyczne powinny należeć do ich obowiązków. Jednak mimo to bardzo rzadko rozmawiają z pacjentami o tym, co należy jeść, by zapewnić zdrowie jamy ustnej. Ankieta ujawniła, że najczęściej wymienianą przeszkodą był brak czasu (76 proc. ankietowanych).

Presja czasu (w końcu w gabinecie stomatologicznym, jak mało gdzie, czas to pieniądz) sprawia, że wyznaczone wizyty są zbyt krótkie, by poza leczeniem odbywały się jeszcze konsultacje. Niemal równie dużo higienistek miało wrażenie, że pacjenci nie stosują się do ich zaleceń. Ta świadomość także sprawia, że nawet nie podejmują próby rozmowy na temat zdrowej diety.

- Takie nastawienie wskazywuje, że w programie kształcenia higienistek stomatologicznych brakuje zajęć przygotowujących je do nawiązywania dobrych relacji z pacjentami – odnotowuje w swojej pracy dr Melanie Hayes. Wyniki badania ukazały się na łamach International Journal of Dental Hygiene.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH