• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Halitoza przeszkadza być szczęśliwym

smn
26-10-2016, 12:08
Halitoza przeszkadza być szczęśliwym Halitoza istotnie pogarsza jakość życia pacjenta (fot. sxc.hu)
Naukowcy dowodzą, że dotknięte halitozą osoby są dwukrotnie bardziej nieszczęśliwe niż ludzie wolni od tej przypadłości. Jak to wyliczyli?

Dowiedziony naukowo silny związek zdrowia jamy ustnej, trybu życia i zdrowia psychicznego to mocny argument, by zachęcać ludzi do prozdrowotnych zachowań i przestrzegania przed konsekwencjami zaniedbań higieny jamy ustnej.

Prowadzono ankietę wśród 204 osób (połowa z nich zmagałą się z halitozą) na temat różnych aspektów codziennego życia. Okazało się, że pacjenci mający nieprzyjemny zapach z ust, mieli sześciokrotnie gorsze doświadczenia życiowe niż ci ze świeżym oddechem. Wielu badanych przyznawało, że ten zdrowotny problem obniża ich poczucie pewności siebie i samoocenę.

Nigel Carter, założyciel i prezes charytatywnej organizacji Oral Health Foundation, tak podsumowuje wnioski płynące z badania: to niezwykle interesujące wyniki, gdyż zgłębiają ważny aspekt psychologiczny. W ich świetle trudno przecenić właściwą rutynę w dbaniu o higienę jamy ustnej, ponieważ może poprawić nastawienie do życia, pozytywnie wpłynąć na karierę zawodową i życie osobiste.

Pozbycie się halitozy ma więc ogromne znaczenie dla pacjenta, a co najważniejsze - ta przypadłość łatwo się leczy.

Jak podkreśla Carter, brzydki oddech to często spotykany problem, który ma wiele różnych przyczyn, bo nie sprowadzają się one jedynie do "cebuli i sera w porze lunchu". Źródłem nieciekawych zapachów są bakterie pokrywające zęby, dziąsła i język, te mikroorganizmy produkują cuchnące gazy.

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem, a także stosowanie płynu do płukania ust lub bezcukrowej gumy do żucia pomaga pozbyć się kłopotliwej dolegliwości. Jeśli źle pachnący oddech utrzymuje się, może być oznaką choroby przyzębia lub próchnicy. Im wcześniej problemem zajmie się lekarz dentysta tym skuteczniejsze będzie leczenie.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie International Journal of Dental Hygiene.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena jamy ustnej   leczenie   halitoza  

POLECAMY W SERWISACH