PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Guma do żucia umożliwi moniotorowanie implantów

cordis.europa.eu/szaft
23-12-2014, 11:01
Guma do żucia umożliwi moniotorowanie implantów Działania projektu skupiają się na metaloproteinazie macierzy 8 (MMP-8) (fot. Fotolia/PTWP)
Europejscy naukowcy pracują nad systemem pozwalającym wykryć komplikacje okołoimplantacyjne we wczesnym stadium, gwarantującym niezawodność i skuteczność implantu.
Projekt finansowany przez UE nosi tytuł "Sensing peri-implant disease" (STEP). Jego celem jest opracowanie nowatorskich prób, które umożliwią wykrywanie biomarkerów związanych ze wczesnymi stadiami choroby okołoimplantacyjnej. Działania projektu skupiają się na metaloproteinazie macierzy 8 (MMP-8), biomarkerze wskazującym na degradację tkanki łącznej, która pojawia się tuż przed wystąpieniem choroby okołoimplantacyjnej.

"Narzędziem monitorującym" w proponowanym systemie jest ludzki język. W metodzie diagnostycznej wykorzystano cząstkę, która wchodzi w reakcję z MMP-8 i jest sprzężona z substancją smakową, a wszystko to w formie gumy do żucia. W obecności MMP-8 substancja smakowa jest uwalniana, a pacjent może samodzielnie monitorować zmianę smaku powiązaną z wystąpieniem okołoimplantacyjnego stanu zapalnego.

Obecnie naukowcy skanują zbiór blisko 250 cząsteczek pod kątem czułości biomarkera. Prowadzą także próby kliniczne, aby skorelować obserwowany biomarker z płynami ustrojowymi człowieka na różnych etapach periimplantitis. Wyniki wstępne wskazują silną współzależność między etapem choroby a stężeniem biomarkera, potwierdzając skuteczność tej nowatorskiej próby.

Więcej: cordis.europa.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH