PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Guma do żucia detektorem niebezpiecznych zmian w jamie ustnej

ms
18-08-2017, 09:16
Guma do żucia detektorem niebezpiecznych zmian w jamie ustnej "Diagnostyczna" guma do żucia (foto: pixabay)
Świetlana przyszłość roztacza się przed gumą do żucia, gdyż ta może być skutecznym narzędziem do wykrywania niebezpiecznych zmian w jamie ustnej. Uwaga jednak, funkcję tę pełni specjalna guma do żucia opracowana przez naukowców z Julius-Maximilians-Universität (JMU) w Würzburgu w Bawarii.

„Diagnostyczna” guma do żucia od tej standardowej nie różni się ani konsystencją, ani smakiem. Do czasu wszak. W przypadku gdy w jamie ustnej liczba chorobotwórczych drobnoustrojów przekroczy bezpieczny poziom, na przykład w sytuacji powstania stanu zapalnego, posmak gumy do żucia zmieni się na zdecydowanie gorzki . To sygnał, że w możliwie szybkim tempie należy udać się do dentysty.

Wynalazek niemieckich naukowców opracowany był z myślą o pacjentach, którym wszczepiono implanty. Oczywiście chorują także ci, którzy implantów nie mają. W ich jednak przypadku zmiany zapalne sygnalizowane są z reguły przez organizm bólem i obrzękiem zainfekowanych tkanek. Inaczej jest z pacjentami, którym wszczepiono implanty. U takich osób destrukcja komórek nerwowych otaczających implanty jest na takim poziomie, iż nie są one w stanie odczuć, a zatem i zareagować wystraczająco szybko na niepokojące objawy, bo ich po prostu nie odczuwają.

Prowadzący badania prof. Lorenz Meinel wskazuje, że nawet u 15 proc. osób, którym wszczepiono implanty, może w ciągu kilku lat rozwinąć się bezobjawowo proces chorobotwórczy.
Zaangażowana w projekt dr Jennifer Ritzer tłumaczy, iż "diagnostyczna" guma do żucia zawiera substancję reagującą na enzymy rozkładające białka, które powstają przy stanach zapalnych w jamie ustnej. Efekt jest taki, iż w ustach osoby żującej pojawia się gorzki smak.

Metoda ta działa. Z gumy do żucia, opracowanej przez naukowców z JMU, korzystali jako pierwsi pacjenci z Merli Dental Clinic w Rimini, z rewelacyjnym rezultatem, gdyż udało się wykryć wiele niepokojących procesów chorobotwórczych toczących się niepostrzeżenie w obrębie jamy ustnej osób poddanych eksperymentowi.

Prof. Lorenz Meinel jest pewien, że „diagnostyczna” guma do żucia pojawi się na rynku w ciągu kilku najbliższych lat.

Więcej: eurekalert.org

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implantologia   guma do żucia  

POLECAMY W SERWISACH