PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Grypa w gabinecie stomatologa

kan
14-03-2018, 11:22
Grypa w gabinecie stomatologa Sezon przeziębień to okres wzmożonej walki z patogenami (fot. pixabay)
Zwłaszcza w sezonie grypowym przeciwdziałanie przenoszeniu się infekcji powinno stać się "języczkiem u wagi"  w gabinecie stomatologicznym.

Sezon grypowy jeszcze nie przestał być groźny, zwłaszcza w miejscach takich jak poczekalnie w gabinetach stomatologicznych. Dlatego jest to czas na wyjątkowo staranne przestrzeganie procedur bezpieczeństwa związanych z utrzymaniem najwyższych standardów higienicznych. 

Badania prowadzone w środowisku gabinetu stomatologicznego ujawniają, że powierzchnie wewnątrz gabinetu, ale i na zewnątrz - w strefie, gdzie zabiegi się nie odbywają - są skażone bakteryjnie. Na przykład Escherichia coli (zgodnie z wynikami uzyskanymi w 2016 r. z 11 klinik),  znajdowała się na dwóch trzecich foteli pacjentów i jednej czwartej blatów w rejestracjach (praca z Journal of Dental Hygiene). 

Natomiast  Staphylococcus aureus występował na włącznikach światła, klawiaturze komputerowej, przyciskach unitów stomatologicznych (badanie z 2007 r.). Z kolei w najnowszym, opublikowanym w styczniu 2018 r. badaniu ujawniono, że do skażenia ponad 40 proc. powierzchni w placówce służby zdrowia dochodzi w zaledwie cztery godziny (American Journal of Infection Control).

Podczas wykonywania rutynowych procedur czyszczących warto też pamiętać, że chorobotwórcze drobnoustroje mogą przetrwać na twardej powierzchni zaskakująco długo.

Wybór środka dezynfekującego, zwłaszcza w sezonie grypowym, ma duże znaczenie. To ważne, by miał potwierdzone szerokie spektrum działania. Nawet najlepszy środek, ale źle użyty, nie spełni swojej roli. Dla gabinetów zalecane są preparaty, które eliminują z powierzchni większości bakterii i wirusów w czasie nie dłuższym niż 30 sekund do jednej minut. Ważne także, by wybierać odpowiednie środki dla konkretnego typu powierzchni (a więc do plastiku, akrylu, laminatu, czy stali nierdzewnej), co pozwoli przedłużyć ich trwałość. W razie wątpliwości najlepiej je wyjaśniać kontaktując się bezpośrednio z wytwórcą środka dezynfekującego.

Procedury dezynfekujące należy przeprowadzać każdorazowo po wyjściu pacjenta.

Więcej: drbicuspid.com

Czytaj także: Co skutecznie zdezynfekuje gabinet?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   zakażenia   sterylizacja   gabinet stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH