PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Grafen wciąż w przedsionku sławy

js
07-12-2015, 13:03
Grafen wciąż w przedsionku sławy Struktura grafenu (źródło: Wikimedia)
Uzyskanie materiału idealnego do produkcji plomb od lat zaprząta uwagę naukowców, a jeśli tak, to optymalnego rozwiązania nadal nie ma, a takim miał być grafen.

infoDENT24.pl informował kilka miesięcy temu o roli nanokompozytów tlenku grafenu w stomatologii. Rola ta ma niebawem nadejść. „Ma” – nie oznacza, że nadejdzie. Tym bardziej, iż naukowcy wciąż badają toksyczność związków grafenu. Na tę okoliczność amerykańscy i rumuńscy naukowcy poddali badaniom: tlenek grafenu, grafen wzbogacony atomami azotu oraz tlenek grafenu poddany obróbce termicznej.

Uczestnicząca w badaniach naukowych, prof. Gabriela Adriana Filip z Iuliu Hatieganu University of Medicine and Pharmacy Cluj-Napoca (Rumunia) - jak na razie – nie ma najlepszych informacji. Okazuje się, że zredukowany termicznie tlenek grafenu jest wysoce toksyczny. Z kolei grafen, wzbogacony atomami azotu, nie jest obojętny dla komórek organizmu człowieka. W tym zestawieniu najmniej toksyczne właściwości wykazuje tlenek grafenu. Najmniej, nie oznacza, że żadnych - zatem dotychczas nie udało się uzyskać materiału idealnego. Grafen wzbudza zainteresowanie naukowców głównie z tego powodu, że jest dwieście razy bardziej wytrzymały na zmienne obciążenia mechaniczne niż stal, a przy tym nie koroduje.

Z kolei chińscy naukowcy z Shanghai Natural Science Foundation pokładają nadzieję w nanopowłokach zbudowanych z atomów grafenu precyzyjnie uzupełnionych o cząsteczki grupy tlenowej. Zauważono, że grafen ma właściwości blokujące rozwój kolonii bakterii. Takie materiały powinny znaleźć poczesne miejsce w medycynie, głównie w zabiegach z udziałem implantów.

Grafen - płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty (struktura podobna do plastrów miodu). Grafenem interesuje się głównie przemysł elektroniczny, szczególnie ze względu na unikatowe właściwości elektryczne i mechaniczne.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nanokompozyty   plomby   nauka  

POLECAMY W SERWISACH