PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Grafen celnie uderza w bakterie

ms
29-05-2017, 11:10
Grafen celnie uderza w bakterie Grafen w walce z bakteriami
Walka z bakteriami jest częścią codziennej aktywności zawodowej właściciela praktyki stomatologicznej. Jest szansa, że walka ta stanie się łatwiejsza za sprawą grafenu.

Skutecznym orężem w walce z chorobotwórczymi bakteriami być może będzie laserowo indukowany grafen (LIG). To mieszanina połączonych płatków grafenowych, składających się z pierścieni, w skład których wchodzi od 5 do 7 atomów.

Okazuje się, że taka struktura w dość prosty sposób może być nakładana na powierzchnie takie jak poliamidy.

Antybakteryjne właściwości grafenu są zwielokrotniane w przypadku podłączenia do niego napięcia rzędu 1,1 – 2,5 V.

Obserwacje mikroskopowe, w trakcie których wykorzystywano transmisyjny mikroskop elektronowy dowiodły, iż komórki bakterii znajdujące się w bezpośrednim kontakcie z grafenem ulegają uśmierceniu. Według naukowców, grafen wnika do organelli komórkowych zawartych w cytoplazmie, niszcząc w ten sposób komórki.

Płaszczyzny grafenu są w stanie wyeliminować ze swej powierzchni do 99 proc. drobnoustrojów w czasie ok. kilkudziesięciu minut.

Prace prowadzą specjaliści z Department of Chemistry, Department of Materials Science and NanoEngineering, Smalley-Curl Institute oraz NanoCarbon Center z  Rice University w Houston.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bakterie  

POLECAMY W SERWISACH