PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Głos za sedacją w leczeniu dzieci

ms
29-05-2015, 12:06
Głos za sedacją w leczeniu dzieci Sedacja w gabinecie (foto: freedigitalphotos)
Agata Kalinowska, dentystka, właścicielka przychodni Zębatka w Grodzisku Mazowieckim, o podawaniu dzieciom mieszaniny tlenu i podtlenku azotu.

- Sedację wziewną można stosować od momentu, kiedy pacjent będzie współpracował ze stomatologiem tzn. pozwoli sobie założyć maseczkę i będzie wdychał podawaną mieszaninę przez nos - wyjaśnia dla portalu kafeteria.pl. lekarz dentysta Agata Kalinowska.

Mówi ona, u dzieci nie ma wyznaczonej granicy wieku, od której można przeprowadzać zabieg, z doświadczenia wynika, że od około trzeciego roku życia. Oczywiście bez przeszkód stosuje się ten zabieg również u młodzieży i dorosłych.

W ocenie Agaty Kalinowskiej, podstawowym wskazaniem do stosowania gazu jest silny strach przed zabiegami stomatologicznymi. Za pomocą sedacji wziewnej uzyskuje się ograniczenie świadomości pacjenta. Staje się on spokojny i zobojętniały na otoczenie, jednak świadomy i wykonuje polecenia lekarza. Gaz ma niewielkie działanie znieczulające, lecz do większości zabiegów wskazane jest podanie środków znieczulających miejscowo.

- Nie wszystkie dzieci potrzebuję zastosowania sedacji - przyznaje dentystka. Twierdzi ona, że aby zachęcić, przekonać, iż leczenie nie jest straszne, jest to technika rekomendowana. Z czasem, stopniowo odstępuje się od stosowania gazu, stosując go tylko na określoną część zabiegu (np. na czas podawania znieczulenia). Dzieci, które oswoiły się z leczeniem, nabrały zaufania do lekarza, lub po prostu dorosły, już nie potrzebują podawania podtlenku.

Dentystka przyznaje, że nie na każdego pacjenta gaz działa tak samo. Trzeba pamiętać, że dzieci po wcześniejszym leczeniu „na siłę", z silnym lękiem przed stomatologiem, mogą się trudniej sedować lub nawet nie ulegać sedacji. W takich sytuacjach dalsze leczenie może odbywać się jedynie w znieczuleniu ogólnym.

Agata Kalinowska przypomina, że leczenie w podtlenku azotu przynosi najlepsze efekty, kiedy stosowany jest on od pierwszej wizyty, dzieci nie są zrażone poprzednimi niemiłymi doświadczeniami.

Jest to zabieg bezpieczny, gaz ulega szybkiej eliminacji przez płuca, po około pół godz. całkowicie jest usunięty z organizmu. Można po tym czasie prowadzić samochód. Przeciwwskazania do zbiegu to m.in.: przeziębienie, przerost migdałków podniebiennych, choroby płuc, choroba alkoholowa, narkomania, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, pierwszy trymestr ciąży. Nie ma przeciwskazań w przypadku chorób takich jak astma, czy padaczka. Przed zabiegiem nie powinno się jeść minimum 2 godziny.

Źródło: kafeteria.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH