PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Globalne zdrowie stomatologiczne - jest tylko coraz gorzej!

en
31-03-2017, 12:40
Globalne zdrowie stomatologiczne - jest tylko coraz gorzej! Dentyści pilnie potrzebni wobec rosnącej epidemii próchnicy i paradontozy (fot. pixabay)
Analiza światowych danych z ostatniego ćwierćwiecza nie napawa optymizmem. Liczba osób z nieleczoną próchnicą i zaawansowaną paradontozą wzrosła z 2.5 mld w 1990 roku do 3.5 mld w 2015 roku. Przyczyny?

Międzynarodowy zespół naukowców wskazuje na zmiany demograficzne – zwiększanie się populacji i starzenie się społeczeństw.

Badanie z 195 krajów miało odpowiedzieć na pytanie, na ile w skali globalnej udaje się wypełniać cele mające zmniejszyć poziom chorób jamy ustnej do roku 2020, wytyczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), World Dental Federation oraz International Association for Dental Research.

Niestety zdrowie jamy ustnej w ciągu ostatnich 25 lat nie uległo poprawie. W 2010 r. bezpośredni koszt leczenia chorób jamy ustnej wyniósł na świecie 298 mld USD (4,6 proc. finansowania związanego ze zdrowiem), podczas gdy koszty pośrednie wyniosły 144 mld USD.
- Pomimo licznych odkryć naukowych i postępu w terapii mających poprawić i zapobiegać problemom ze zdrowiem jamy ustnej, potrzebne są intensywniejsze wysiłki, by poprawić stan uzębienia w skali globalnej i zmniejszyć obciążenie finansowe związane z chorobami jamy ustnej – mówił Raul Garcia, DMD, prezydent elekt American Association for Dental Research.

Na przykład w 2015 r., 48 proc. ludzi na świecie cierpiało z powodu jakichś dolegliwości jamy ustnej, w tym 34,1 proc. (2,5 mld osób) miało nieleczoną próchnicę zębów stałych. Natomiast nieleczona próchnica zębów mlecznych była udziałem 573 mln dzieci. Całkowity brak zębów dotyka 276 mln ludzi, do tego stanu najczęściej dochodzi w wieku 75-79 lat, zaś na zaawansowaną paradontozę choruje 538 mln ludzi, zwykle na 20 lat wcześniej przed utratą uzębienia.

Praca została opublikowana w Journal of Dental Research.

Więcej: journals.sagepub.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   WHO   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH