PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Geny paradontozy namierzone

kan
11-10-2016, 10:27
Geny paradontozy namierzone Geny paradontozy rozpracowane (fot. pixabay)
Naukowcy z Columbia University College of Dental Medicine zidentyfikowali  41 genów regulatorowych, które mogą być przyczyną chorób przyzębia.

To duży krok w opracowywaniu substancji, które będzie można wykorzystać do zindywidualizowanej terapii zaawansowanej paradontozy zanim dojdzie do wypadania zębów i utraty tkanki kości.

Podczas badania ekspresji genów naukowcy wyłonili geny, które są najczęściej aktywne albo w zdrowych albo w chorych tkankach. Następnie zbudowali mapę interakcji między genami, które prowadzą do chorób przyzębia, a także wskazali pojedyncze geny, które mogą mieć największy wpływ na proces chorobotwórczy.

- Udało nam się  zawęzić listę potencjalnie interesujących genów regulatorowych powiązanych z paradontozą. To pozwoliło nam skoncentrować się na niewielkiej liczbie genów, najważniejszych graczy w procesie – mówi dr Panos N. Papapanou, prowadzący  badanie.

Badano RNA zdrowych i chorych tkanek dziąseł u 120 pacjentów chorych na paradontozę, stosując algorytm do analizy interakcji między genami oraz algorytm identyfikujący geny, które doprowadzają do zniszczenia zdrowych tkanek i prowadzą do rozwoju procesu chorobowego.

To duży postęp na drodze do testowania związków mogących przerwać działanie tych genów i stworzyć terapię, która zatrzyma chorobę u źródła.

Praca ukazała się w czasopiśmie Journal of Dental Research. 

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
geny   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH