PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Geny dentofobii odkryte!

smn
20-10-2016, 07:36
Geny dentofobii odkryte! Geny i doświadczenia kształtują nastawienie do dentysty (fot. pixabay)
Badacze ludzkiej psychiki twierdzą, że lęk przed leczeniem stomatologicznym ma źródło w genach i może być odziedziczony po rodzicach.

Dentysta budzi strach, to przykra ale i dość powszechna reakcja wśród pacjentów. Niestety, te osoby, które szczególnie silnie obawiają się wizyty w gabinecie stomatologicznym, często zwlekają z przyjściem do dentysty, lub w ogóle się u niego nie pojawiają. Stąd tak ważne jest, by poznać podstawy tego lęku.

Wiadomo, że wiele zależy od pierwszych doświadczeń na fotelu dentystycznym oraz od nastawienia najbliższego środowiska do leczenia zębów. Społeczne i psychologiczne to ważne, ale nie jedyne czynniki, od których zależy samopoczucie przed i w trakcie wizyty u dentysty. Do tej pory nikt jednak nie próbował zgłębić genetyki etiologii lęku stomatologicznego.

Lęk przed bólem i dentofobia to bliskie, ale niezależne od siebie problemy. Z badań prowadzonych na West Wirginia University wynika, że paniczny strach przed dentystą kształtowany jest także przez  część genów, od których zależy lęk przed bólem.

Naukowcy, starając się sprawdzić na ile  dentofobia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, przeanalizowali dane 1370 uczestników w wieku od 11 do 74 lat (827 kobiet). Analizowano dane zebrane przez Center for Oral Health Research w Appalachia, w Stanach Zjednoczonych. Praca została ukończona we współpracy z Anxiety, Psychophysiology and Pain Research Laboratory w Eberly College of Arts and Sciences.

Okazuje się, że lęk stomatologiczny jest dziedziczony w 30 proc. - Najważniejszy wniosek, jaki płynie z tej pracy, to fakt, że nasze geny mogą sprawiać, iż jesteśmy bardziej podatni na dentofobię – twierdzi Cameron Randall psycholog z West Virginia University.

To odkrycie może pomóc usprawnić opiekę stomatologiczną w przyszłości. 
Praca ukazała się czasopiśmie Community Dentistry and Oral Epidemiology.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
strach przed dentystą   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH