• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Generator ozonu w strumieniu nanopęcherzyków wody

ms
18-09-2014, 13:58
Generator ozonu w strumieniu nanopęcherzyków wody Ozon z nanopęcherzykami wody na bakterie (foto: freedigitalphotos)
Nowoczesna technika pozwala na coraz nowe rozwiązania w sferze walki z zapaleniem przyzębia. Dużą nadzieję wzbudza antyseptyczny czynnik w postaci ozonu wprowadzonego w przestrzeń nanopęcherzyków wody.

Badania nad właściwościami techniki ozonowania wody w wymiarze nano prowadzili specjaliści z Tokyo Medical and Dental University we współpracy z Japan's National Institute of Advanced Industrial Science and Technology.

Analiza ozonowanych nanopęcherzyków wody (sposób określany jako NBW3) dotyczyła zarówno ich oddziaływania na bakterie obecne w jamie ustnej, jak i toksyczności środowiska NBW3 wobec komórek ludzkich.

Kierujący badaniami Shinichi Arakawa zapewnia, że ozon, w połączeniu z nanopęcherzykami wody, jest w stanie rozprawić się z patogenicznymi bakteriami zaledwie w 30 s.
Z przeprowadzonych badań wynika, że dopiero 24 godzinna ekspozycja tkanek jamy ustnej na nanopęcherzyki ma minimalny wpływ na kondycję ozonowanych komórek.

Pamiętać jednak trzeba, że badania te były wykonywane in vitro, a więc w warunkach odbiegających od naturalnych, w których duże znaczenie ma m.in. oddziaływanie śliny człowieka. Ocenia się, że w codziennej pracy gabinetu stomatologicznego oddziaływanie nanotechnologii może być osłabione.

Ozonoterapia, aby była skuteczna, musi być przeprowadzona w ciągu 10 minut od zaaplikowania ozonu. To stosunkowo mała niedogodność, biorąc pod uwagę, że antybiotykowa terapia w walce z parodontozą ma kilka poważnych wad, wśród nich wymienia się lekooporność.

Wyniki japońskich badań opisane zostały we wrześniu 2014 r. w "Science and Technology of Advanced Materials".

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH