PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet stomatologiczny, salonem masażu?

22-03-2013, 00:01
Gabinet stomatologiczny, salonem masażu? (foto: sxc.hu)
Gabinet stomatologiczny, salonem masażu? (foto: sxc.hu)
Nieco prowokujący tytuł, jednak coraz częściej zdarza się, że o wyborze leczenia w tej, a nie w innej klinice stomatologicznej decydują detale, wśród nich wymieniany jest komfort, jaki zapewnia pacjentom fotel dentystyczny.

Specyfikacja techniczna standardowego unitu dentystycznego obejmuje co najmniej sto pozycji. Szacuje się, że ok. 10 proc. z nich dotyczy cech drugorzędnych z punktu widzenia efektów procesu leczenia zębów. Te, z pozoru mniej ważne, elementy są jednak coraz bardziej istotne przy ocenie usług dentystycznych. Do najważniejszych z tej grupy należą cechy wpływające na komfort pobytu pacjenta w gabinecie stomatologicznym.

Ruch fotela

W tej części specyfikacji coraz częściej pojawiają się informacje na temat foteli dentystycznych masujących zestresowane ciało pacjenta.

W jaki sposób, z jaką intensywnością i w dodatku na jakie partie mięśni osoby siedzącej w fotelu dentystycznym oddziałują siłowniki - decyduje sam pacjent. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota, który trzyma w ręku osoba poddawana zabiegom stomatologicznym. Producenci foteli dentystycznych reklamują z reguły kilka trybów masażu ciała, ale to nie wszystko.

W przypadku pracy siłowników ważny jest cichy i precyzyjny napęd hydrauliczny z funkcją, która zapewnia łagodny ruch fotela. Dlaczego to takie ważne? Zmiana położenia fotela musi następować bez szarpnięć, aby pacjent nie odczuł jakiegokolwiek dyskomfortu w trakcie zabiegu stomatologicznego.

Ciepłota fotela

Fotel pełen gadżetów musi być wyposażony w system podgrzewania tapicerki. Oczywiście i w tym przypadku sam pacjent nastawia wysokość pożądanej temperatury.

Temperatura wody

Ciepłota tapicerki jest ważna, ale nie mniej ważne jest to jaką temperaturę ma woda podawana pacjentom do płukania ust, dlatego też system sterujący unitami powinien posiadać także funkcję zapewniającą precyzyjne nastawianie temperatury, do jakiej mają być podgrzewane jednorazowe kubeczki z wodą.

Bio bezpieczeństwo fotela

Okazuje się, że istotną cechą, charakteryzującą nowoczesne fotele stomatologiczne, są zaznaczone strefy, co prawda nie zgniotu, ale podwyższonego zagrożenia zakażeniami krzyżowymi. W takim przypadku mówi się o bio bezpieczeństwie. Podział unitu na kilka kolorów pozwala na szybkie wyodrębnienie obszarów, które powinny być w odpowiedni sposób czyszczone. Kolorami zatem rozróżnia się:

- powierzchnie szczególnie narażone na rozwój drobnoustrojów (te trzeba odkażać wyjątkowo starannie),

- elementy niosące małe ryzyko zakażeń (nie jest konieczne stosowanie rygorystycznych procedur czyszczenia),

- fragmenty o niskim ryzyku przenoszenia zakażeń (należy je poddawać tylko delikatnemu czyszczeniu).

Oczywistym jest, że w nowoczesnym unicie możliwie wiele elementów musi być w łatwy sposób zdejmowanych, a to w celu uzyskania lepszego dostępu podczas czyszczenia (dotyczy to m.in.: podnóżka, oparcia i zagłówka).

Coraz to nowe funkcje, pełniące w zasadzie rolę gadżetów, co prawda nie wpływają na jakość leczenia, ale ich rola w ocenie zalet unitu stomatologicznego rośnie. Na ile to efekt rzeczywistej potrzeby, a na ile zabieg marketingowy producentów nie taniego przecież sprzętu stomatologicznego? Gabinet stomatologiczny może przecież bez unitów z gadżetami doskonale funkcjonować.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   unit stomatologiczny   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH