PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet dla niepełnosprawnego

Aleksandra Mierzwa
30-06-2017, 09:07
Gabinet dla niepełnosprawnego Łazienka dla niepełnosprawnego pacjenta (fot. Maka Studio)
Nadal często bagatelizowaną przez dentystów kwestią jest dostępność lokalu dla osób niepełnosprawnych.  Obecnie każdy lokal usług publicznych, nie tylko gabinet medyczny musi być łatwo dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, radzi architekt Aleksandra Mierzwa, z firmy Maka Studio Architektury.

Co w praktyce oznacza, że lokal ma być dostępny dla osoby niepełnosprawnej?
Przyjmuje się, że pacjent na wózku inwalidzkim może się swobodnie do gabinetu dostać i w nim poruszać. Jeżeli dla takiej osoby będą tworzone przejścia, drzwi i łazienki, to także pacjenci o mniejszym stopniu niepełnosprawności bez problemu sobie poradzą.

W starych lokalach często trzeba robić rampy lub innego rodzaju ułatwienia pozwalające wjechać osobie na wózku do gabinetu.

 Łazienka musi być wystarczająco duża, by wózek inwalidzki mógł się w niej swobodnie obrócić (fot. Maka Studio)

Poza samym wjazdem równie „wąskim gardłem”  jest łazienka, trzeba na nią przeznaczyć więcej miejsca niż standardowo się to robi, by wózek mógł w środku zrobić pełny obrót.

Czy w takim razie rampa jest dużym problemem? Z wybudowaniem rampy nie wiążą się zbyt wielkie koszty, są nawet takie gotowe rozwiązania. Problemem jednak może być działka przy lokalu. W centrum miasta teren przed lokalem zwykle należy do miasta, a to oznacza, że trzeba go wydzierżawić, by móc na nim postawić rampę. Ten kto planuje  wybudować gabinet w starej kamienicy na czwartym piętrze musi zrobić odpowiednią windę lub zastosować specjalne urządzenia na schodach, które niepełnosprawny może sam obsługiwać. 

Wejście oraz przejścia w klinice również muszą spełniać wytyczne z warunków technicznych, należy pamiętać o drzwiach odpowiedniej wielkości  i oczywiście przestrzeni manewrowej dla wózków. 

www.maka.studio

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH