PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fotografia na etacie. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

ms
20-10-2015, 14:20
Fotografia na etacie. Jak uniknąć najczęstszych błędów? dr Piotr Mendel (foto: archiwum)
Wykonanie poprawnej, powtarzalnej dokumentacji, podczas zabiegu w warunkach gabinetu stomatologicznego wymaga wiedzy i umiejętności posługiwania się sprzętem fotograficznym. Nie każdy taką wiedzę posiada, a gdy jej nie ma – popełnia błędy. Jakie?

Zdjęcia służą lekarzom jako dokumentacja medyczna, stanowią niezbędny instrument komunikacji z pacjentem, są czynnikiem płynnej wymiany wiedzy ze współpracownikami. Tylko dobrze udokumentowana praca pozwala wyciągać wnioski i uczyć się na błędach swoich, jak i kolegów.

   - W internecie można znaleźć wiele instrukcji, jak ustawić aparat do zdjęć w gabinecie. Z fotografią jest jednak tak jak z każdą inną dziedziną. Na studiach uczyliśmy się anatomii, histologii i wielu innych przedmiotów, żeby umieć w świadomy sposób leczyć zęby. Podobnie jest tutaj. Dopiero kiedy zrozumiemy mechanizmy rządzące fotografią, będziemy mogli radzić sobie w różnych sytuacjach, a być może odnajdziemy nawet w tym sztukę- mówi dr Piotr Mendel, twórca autorskiego kursu „Fotografia stomatologiczna, od podstaw”.

   Poniżej prezentujemy, przygotowaną przez dr. Piotra Mendela, listę najczęściej popełnianych błędów, podczas fotografowania w gabinecie stomatologicznym.

Ustawienie automatycznego balansu bieli
Ustawienie automatycznego balansu bieli lub fotografowanie aparatem, który nie ma możliwości ręcznego ustawienia balansu. - Często widuję takie zdjęcia na stronach internetowych, obrazujących efekt wybielania. Zdjęcia przed i po mają wówczas inną kolorystykę, również tkanek miękkich. Nie wiadomo wtedy, czy wybielanie odbyło się w gabinecie czy w komputerze. Jeśli chcemy przenieść do laboratorium niuanse dotyczące koloru, dokładne ustalenie wzorca bieli jest niezwykle istotne – wyjaśnia dr Piotr Mendel.

Mieszanie różnych źródeł światła
Podchodząc do okna, w celu wykonania zdjęcia, mieszamy sztuczne światło z lampy błyskowej ze światłem "dziennym", które w zależności od pory dnia, jest różne. Mieszanie rożnych źródeł światła powoduje, że zbalansowanie bieli może okazać się niemożliwe. Kolory nie będą prawidłowo oddane.

Sąsiedztwo dużych kolorowych powierzchni
Dokumentowanie pracy w pobliżu dużych, intensywnie kolorowych powierzchni, powoduje że światło odbite od kolorowej ściany nie pozwala arbitralnie ocenić koloru. Planując kolorystykę gabinetu, warto wziąć to pod uwagę.

Skupianie się na mało istotnych parametrach
Często kupujemy drogi, profesjonalny aparat, rozważamy która przestrzeń barwna jest lepsza. Potem oglądamy zdjęcia na ekranie laptopa, który zazwyczaj nie daje możliwości zobaczenia szczegółów barwy.

POLECAMY W SERWISACH