PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Fotka ze smartfona zamiast zaawansowanych badań laboratoryjnych

jsz
21-05-2014, 14:32
Fotka ze smartfona zamiast zaawansowanych badań laboratoryjnych Fotka ze smartfona zamiast zaawansowanych badań laboratoryjnych (foto: sxc.hu)
Patogeniczne bakterie, obecne w jamie ustnej, dzięki pracy naukowców z University of Nottingham oraz GSK Consumer Healthcare, mogą być w łatwy sposób zlokalizowane za pośrednictwem standardowego telefonu komórkowego wyposażonego w równie standardową kamerę.

Okazuje się, że dzięki zastosowaniu tanich, fluorescencyjnych znaczników, istnieje łatwy sposób ustalenia obecności w jamie ustnej niebezpiecznych dla zdrowia człowieka bakterii. Jako urządzenie diagnostyczne z pełnym powodzeniem może być zastosowana kamera telefonu komórkowego.

Uczonym udało się nie tylko zlokalizować patogeny, ale także doprowadzić do zainicjowania procesów, podobnych do tych, które realizowane są przez bakterie i które prowadzą do syntezy polimerów specyficznych dla określonych szczepów bakterii. Taka inżynieria, na poziomie pojedynczych komórek, może mieć zasadnicze znaczenie w procesie walki z chorobotwórczymi bakteriami.

Profesor Cameron Alexander, szef Division of Drug Delivery and Tissue Engineering w University of Nottingham - uważa, że nowa metoda może być powszechnie stosowana w krajach rozwijających się, wszędzie tam, gdzie nie ma należytego systemu opieki zdrowotnej.

Rok temu infoDENT24.pl informował o takim samym zastosowaniu kamery telefonu komórkowego. Z tą jednak różnicą, że tam do diagnostyki wykorzystywano dwa rzędy fluorescencyjnych diod LED. To w ich świetle najlepiej widać patologiczne zmiany w jamie ustnej. Urządzenie nazwane Oscan automatycznie sygnalizuje konieczność przesłania zarejestrowanych wyników do analizy. Prototyp urządzenia jest autorstwa specjalisty z zakresu bioinżynierii prof. Manu Pragkash.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH