• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fotel dentystyczny ma 300 lat

en
18-01-2017, 10:38
Fotel dentystyczny ma 300 lat Pacjenci dentystów zajmują pozycję siedzącą podczas zabiegów przez ostatnie 300 lat, przedtem leżeli na podłodze (fot. pixabay)
Ewolucja fotela dentystycznego do postaci współczesnej, ergonomicznej, higienicznej, ułatwiającej maksymalnie pracę dentyście i uprzyjemniającej wizytę pacjentowi, trwa od trzech stuleci. Można ją prześledzić w Virtual Dental Museum.

Przed XVIII wiekiem większość zabiegów stomatologicznych przebiegała na podłodze. Pacjent leżał, a dentysta wykonywał ekstrakcję mocno przytrzymując jego głowę między swoimi kolanami. Z krzesła korzystano niezwykle rzadko. Dopiero na początku XVIII wieku, francuski chirurg stomatolog Pierre Fauchard  zaczął regularnie przeprowadzać badanie i zabieg ekstrakcji na krześle. Tym samym rozpoczął proces doskonalenia fotela dentystycznego, stało się bowiem jasne, że na tym udogodnieniu korzystają zarówno lekarz jak i pacjent.

Dentyści, każdy na własną rękę, projektowali i konstruowali fotele do swoich gabinetów. Trwało to do połowy XIX wieku, kiedy wytwórcy mebli zainteresowali się produkcją fotela dla praktyki stomatologicznej. Powstawały fotele w różnym stopniu zdobione, mniej lub bardziej twarde i dające różne możliwości podpierania nóg, pleców, zmieniania wysokości siedzenia i oparcia.

W 1958 r. dr Sanford Golden, wraz z zespołem, zaprojektował fotel z dostosowywaną wysokością siedziska i opuszczanym oparciem nazwany Ritter-Euphorian. Rozwiązania, które zastosował uznano za wielki przełom i największy postęp w ciągu ostatniego półwiecza, za które otrzymał w 1960 r. złoty medal w konkursie organizowanym przez Industrial Design Institute.  W 1962 r. Ritter-Euphorian był prezentowany na światowych targach w Seattle  jako fotel dla astronautów i wyposażenie rakiet.

Jednak prawdziwym prototypem współczesnych foteli dentystycznych był model zaprojektowany przez Johna Naughtona, w którym po raz pierwszy zostało uwzględnione  siedzenie dla dentysty, by mógł zająć wygodną pozycję podczas leczenia pacjenta. 

Kroki milowe na drodze do współczesnego fotela
1790 - pierwszy na amerykańskim rynku model powstał z zaadaptowanego do celów medycznych krzesła do pisania
1859 - pierwszy model pozwalający na pochylenie do tyłu pacjenta
1860 - pojawia się funkcja podnoszenia i opuszczania siedziska 
1872 - model, który pozwala dentyście na pracę w pozycji stojącej lub siedzącej
1890 - możliwość opuszczania lub podnoszenia fotela za pomocą pedału
1940 - silnik elektryczny do poruszania fotelem 

Więcej: virtualdentalmuseum.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
fotel dentystyczny   historia stomatologii   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH