PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fluoryzacja, wiele badań nieprzystających do rzeczywistości

ms
17-07-2015, 11:23
Fluoryzacja, wiele badań nieprzystających do rzeczywistości Woda z fluorem a próchnica wśród dzieci (foto: pixabay)
W kwietniu 2015 r. U.S. Department of Health oraz Human Services wydał nową rekomendację dotyczącą fluoryzacji wody pitnej - 0,7 cząsteczki na milion. To dolny poziom wcześniejszych wskazań (z 1962 r.), według których zalecany przedział wzbogacania fluorem wahał się pomiędzy 0,7 a 1,3 cząsteczki na milion.

- Nowa wartość zapewnia efektywny i bezpieczny poziom fluoryzacji – stwierdził Maxine Feinberg, prezydent American Dental Association (ADA).

- Zmienione zalecenia uwzględniają także  inne źródła fluoru, dzięki którym człowiek pochłania optymalną dawkę tego pierwiastka – zapewnił Edward H. Moody Jr., prezydent American Academy of Pediatric Dentistry (AAPD).

Niezależnie od tych zapewnień naukowcy działający w ramach Cochran* ocenili efekty fluoryzacji w walce z próchnicą, a także niebezpieczeństwo wystąpienia fluorozy. Porównali oni wyniki 155 opracowań, realizowanych na przestrzeni lat (do lutego 2015 r.), zadaniem których było określenie stanu uzębienia tej grupy dzieci i młodzieży, która systematycznie korzystała z fluoryzowanej wody pitnej i tej pozbawionej tego źródła fluoru.

Ponad 97 proc. z przeprowadzonych badań obarczone było dużą dozą uprzedzeń i ściśle określonych tez, co determinowało wartość wniosków – ustalili specjaliści Cochrane. Poza tym spośród 155 analiz aż ponad 30 proc. oparto na niewystarczającej próbie badawczej, a zatem opracowania te nie mogły podlegać statystycznym uogólnieniom.

Po zintegrowaniu wyników analizowanych badań naukowcy doszli do przekonania, że fluoryzowana woda w 35 proc. przypadków doprowadza do zmniejszenia poziomu próchnicy wśród dzieci z zębami mlecznymi i do 26 proc. jej redukcji – w przypadku zębów stałych. Fluoryzacja wody sprawia, że odsetek dzieci bez próchnicy wzrasta do 15 proc. (zauważalnie powyżej średniej).

Badacze wyjaśniają jednak, że znakomita większość tych analiz wykonana została w okresie, kiedy to na rynku nie były dostępne tak powszechnie pasty z fluorem oraz inne produkty zawierające ten  pierwiastek. Tak więc nowa, aktualna  sytuacja nie jest wystarczająco opisana naukowo.

Wyniki prac grupy Cochrane krytykuje Katherine Weno, dyrektor z U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). W jego przekonaniu, w  pracach zespołu brali udział w dużej grupie przedstawiciele ruchu przeciwnego powszechnej fluoryzacji, ruchu który w ostatnich latach stał się bardzo aktywny, głównie  na terenie USA.

*Cochrane - niezależna międzynarodowa organizacja typu non-profit, której celem jest pomoc w podejmowaniu świadomych i trafnych decyzji, dotyczących postępowania medycznego, poprzez opracowywanie dowodów w oparciu o zasady medycyny opartej na faktach. Opracowania te publikowane są w bazach Biblioteki Cochrane (Cochrane Library)[2].

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Cochrane   fluoryzacja   fluor   ADA  

POLECAMY W SERWISACH