Fluoryzacja, wiele badań nieprzystających do rzeczywistości

- Nowa wartość zapewnia efektywny i bezpieczny poziom fluoryzacji – stwierdził Maxine Feinberg, prezydent American Dental Association (ADA).
- Zmienione zalecenia uwzględniają także inne źródła fluoru, dzięki którym człowiek pochłania optymalną dawkę tego pierwiastka – zapewnił Edward H. Moody Jr., prezydent American Academy of Pediatric Dentistry (AAPD).
Niezależnie od tych zapewnień naukowcy działający w ramach Cochran* ocenili efekty fluoryzacji w walce z próchnicą, a także niebezpieczeństwo wystąpienia fluorozy. Porównali oni wyniki 155 opracowań, realizowanych na przestrzeni lat (do lutego 2015 r.), zadaniem których było określenie stanu uzębienia tej grupy dzieci i młodzieży, która systematycznie korzystała z fluoryzowanej wody pitnej i tej pozbawionej tego źródła fluoru.
Ponad 97 proc. z przeprowadzonych badań obarczone było dużą dozą uprzedzeń i ściśle określonych tez, co determinowało wartość wniosków – ustalili specjaliści Cochrane. Poza tym spośród 155 analiz aż ponad 30 proc. oparto na niewystarczającej próbie badawczej, a zatem opracowania te nie mogły podlegać statystycznym uogólnieniom.
Po zintegrowaniu wyników analizowanych badań naukowcy doszli do przekonania, że fluoryzowana woda w 35 proc. przypadków doprowadza do zmniejszenia poziomu próchnicy wśród dzieci z zębami mlecznymi i do 26 proc. jej redukcji – w przypadku zębów stałych. Fluoryzacja wody sprawia, że odsetek dzieci bez próchnicy wzrasta do 15 proc. (zauważalnie powyżej średniej).
Badacze wyjaśniają jednak, że znakomita większość tych analiz wykonana została w okresie, kiedy to na rynku nie były dostępne tak powszechnie pasty z fluorem oraz inne produkty zawierające ten pierwiastek. Tak więc nowa, aktualna sytuacja nie jest wystarczająco opisana naukowo.
Wyniki prac grupy Cochrane krytykuje Katherine Weno, dyrektor z U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). W jego przekonaniu, w pracach zespołu brali udział w dużej grupie przedstawiciele ruchu przeciwnego powszechnej fluoryzacji, ruchu który w ostatnich latach stał się bardzo aktywny, głównie na terenie USA.
*Cochrane - niezależna międzynarodowa organizacja typu non-profit, której celem jest pomoc w podejmowaniu świadomych i trafnych decyzji, dotyczących postępowania medycznego, poprzez opracowywanie dowodów w oparciu o zasady medycyny opartej na faktach. Opracowania te publikowane są w bazach Biblioteki Cochrane (Cochrane Library)[2].


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
U dentysty niczym na Dzikim Zachodzie
lifeDENT -
Żyrardów: będzie konkurs na realizację programu profilaktyki próchnicy zębów
newsDENT -
Stomatologia na mapie potrzeb zdrowotnych
newsDENT -
Modyfikacja przepisów w zakresie tajemnicy informacji związanych z pacjentem
lexDENT -
Kiedy komórki macierzyste do leczenia kanałowego?
techDENT -
Ostrzeżenia przed spożyciem cukru mają sens
bizDENT -
Kobierzyce: zgoda na program profilaktyki próchnicy zębów wśród dzieci
newsDENT -
Nowy Duninów: zielone światło dla programu profilaktyki próchnicy wśród dzieci
newsDENT
-
Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu
techDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Roman Borczyk: bruksizm nie tylko niszczy zęby
techDENT -
Są rekomendacje w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii
eduDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Specjalizacja: punkty dodatkowe a akredytacja uczelni medycznej
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Raba Wyżna, małopolskie -
lekarz dentysta
Chełm, lubelskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie