• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fluor w walce z demineralizacją zębiny i szkliwa

ms
14-01-2016, 10:30
Fluor w walce z demineralizacją zębiny i szkliwa Fluor o próchnica zębów (foto: pixabay)
Aplikowanie dwukrotnie wyższych dawek fluoru jest konieczne, aby efekt w ograniczaniu procesów próchnicowych, atakujących zębinę, był podobny jak w przypadku szkliwa – dowodzą brazylijscy naukowcy z University of Campinas Piracicaba Dental School.

Kierująca pracami naukowców prof. Constanza Fernández informuje, że jednym z celów badań było zapewnienie takich samych warunków rozwoju próchnicy oddziałującej na szkliwo zębów, jak na zębinę. Przy możliwie identycznych uwarunkowaniach, stymulujących wzrost bakterii odpowiedzialnych za rozwój procesów próchnicowych, wprowadzano do porównywanych układów różne dawki fluoru. Naukowcy badali zależność jaka występuje pomiędzy koncentracją tego pierwiastka, a stopniem redukcji procesów demineralizacji zębiny i szkliwa.

W trakcie eksperymentu ekspozycja na biofilm trwała przez 96 godzin. W tym czasie badane struktury regularnie poddawano działaniu 10 proc. sacharozy (aplikowano osiem stałych dawek na dobę). Jednocześnie próbki, dwukrotnie na dobę, poddawano działaniu różnych dawek fluoru. Stosowane koncentracje podobne były do tych zawartych w pastach do zębów o niskim i wysokim poziomie fluoru.

W trakcie eksperymentu badano aktywność metaboliczną i liczbę bakterii tworzących kolonie oraz wytwarzanie kwasu mlekowego w biofilmie, analizowano także w jakim stopniu fluor jest w stanie ochronić strukturę zębiny i szkliwa przed efektem procesów próchnicowych.

Wielkości opisujące zależność występują pomiędzy koncentracją fluoru a stopniem redukcji procesów demineralizacji zębiny i szkliwa - zawarte są w tabeli.

 

Źródło: "Validation of a Cariogenic Biofilm Model to Evaluate the Effect of Fluoride on Enamel and Root Dentine Demineralization," PLOS One, January 5, 2016.

Dane te potwierdzają ogólnie znaną prawdę, że zębina jest szczególnie wrażliwa na ataki kwasów. Faktem jest, iż organiczne składniki zębiny pozwalają na wstępną neutralizację kwasów bakteryjnych. Niestety, ochrona ta nie jest skuteczna w przypadku wydłużonych ataków kwasów. Bakterie oraz kwasy bakteryjne wnikają do kanalików zębiny i rozpuszczają zębinę okołokanalikową. W efekcie miazga narażona jest na zapalenia bakteryjne. Próchnica zębiny i korzenia rozwija się szczególnie poniżej zgromadzonej płytki.

Ochrona szkliwa jest łatwiejsza, gdyż należy ono do najtwardszych tkanek organizmu. Jego odporność na zgniatanie wynosi 100–380 MPa, a twardość według Knoopa 343 kg/mm.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   fluor   próchnica   zębina   szkliwo  

POLECAMY W SERWISACH