PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI: co pacjent wie, a co wiedzieć powinien

en
15-05-2017, 11:09
FDI: co pacjent wie, a co wiedzieć powinien FDI przeprowadziło on-linę ankietę badającą stan ogólnej wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej (fot. pixabay)
Ankieta przeprowadzona w 12 państwach ujawnia, że powszechna wiedza pacjentów na temat właściwego dbania o higienię jamy ustnej jest daleko za aktualną wiedzą. Polska jest wymieniana wśród krajów, w których przesądy "światło ćmiące" są najbardziej rozpowszechnione.

Firma YouGov w imieniu World Dental Federation przeprowadziła badanie w 12 państwach. Wyniki   ujawniły dość znaczne rozbieżności między tym w co ludzie wierzą, że jest dobrą praktyką w przestrzeganiu higieny jamy ustnej, a tym co nią jest według aktualnej wiedzy stomatologicznej. 

Mit nr 1
Okazuje się, że ponad 50 proc. respondentów z aż 8 państw sądzi, że ważne jest, by myć zęby zaraz po głównym posiłku. To przekonanie jest najbardziej rozpowszechnione w Brazylii, Meksyku, Egipcie i... Polsce  (aż  60 proc. Polaków tak uważa). Tymczasem FDI zaleca odczekać 30 min. i dopiero po tym czasie myć zęby, by uniknąć osłabiania szkliwa.

Mit nr 2
Powszechnie pokutuje też wiara, że należy po szczotkowaniu zębów płukać usta wodą. Podczas gdy dobrze jest tego nie robić, bo tylko w ten sposób maksymalna dawka fluoru będzie działała ochronnie na zęby.

Mit nr 3
Polska jest  wymieniana jako jeden z czterech krajów, w których najmocniej wierzy się, że picie soku owocowego zamiast napoju gazowanego jest ważne dla zdrowia jamy ustnej. Tyle że sok owocowy, może zawierać równie dużo cukru, a więc przyczynia się do rozwoju próchnicy.

Co tylko w sferze deklaracji
Oczywiście przestrzeganie odpowiednio częstych przeglądów, bowiem aż 77 proc. osób zgadza się, że należy iść do dentysty raz w roku, ale tylko 52 proc. postępuje zgodnie z tą deklaracją.

O czym nie wiadomo
Zaledwie co trzeci ankietowany wiedział, że umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla zdrowia jamy ustnej.

- Badanie ujawniło jak bardzo powszechne przekonania odbiegają od rzetelnej wiedzy na temat właściwego dbania o jamę ustną, te wyniki są wręcz alarmujące. Chcielibyśmy, by każdy poczuł się odpowiedzialny za swoje zdrowie i zrozumiał, że przyjęcie pewnych zachowań, unikanie czynników ryzyka i odbywanie regularnych wizyt u dentysty chroni  zęby. Tylko mając zdrową jamę ustną można mówić, uśmiechać się, wąchać, próbować, dotykać, przeżuwać, przełykać i wyrażać wiele różnorodnych emocji z pewnością siebie, bez odczuwania bólu i dyskomfortu z powodu choroby. Dobre zdrowie jamy ustnej ma ogromne znaczenie i przekłada się na lepszą jakość życia – posumował wyniki sondażu dr Patrick Hescot, prezydent FDI.

Andietę przeprowadzono on-line w styczniu 2017 r., badanie objęło prawie 13 tys. osób, z Polski kwestionariusz wypełniło 1004 osoby w wieku powyżej 18 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
FDI   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH