PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

FDA: benzokaina skuteczna w ostrych bólach zębów

28-05-2013, 00:01
FDA: benzokaina skuteczna w ostrych bólach zębów (fot. wikipedia.org)
FDA: benzokaina skuteczna w ostrych bólach zębów (fot. wikipedia.org)
Badania przeprowadzone przez grupę 19 naukowców z dziewięciu ośrodków badawczych potwierdziły skuteczność benzokainy w uśmierzaniu bólów zęba. FDA nie wyklucza zmiany kategorii leku.

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie "Journal of American Dental Association" jasno wykazały, że pod względem skuteczności i bezpieczeństwa, benzokaina (C9H11NO2) o stężeniu 10 proc.  i 20 proc. w postaci żelu, może być z powodzeniem stosowana w uśmierzaniu bólu zęba.

- Nasze badania, są pierwszymi, w których analizowano skuteczność benzokainy o takim stężeniu - zauważają autorzy eksperymentu.

Naukowcy wykazali również, że im silniejsza dawka, tym szybszy efekt. W badaniu wzięło udział 576 uczestników. Stu z pośród nich miało poniżej 18 roku życia.

Benzokaina używana jest w leczeniu bólu od ponad wieku, ale danych na temat jej skuteczności w łagodzeniu bólu zęba brakowało od dawna. US Food and Drug Administration (FDA), zmuszona była nawet do przypisania leku do kategorii "zewnętrznych środków znieczulających lub przeciwbólowych, stosowanych do miejscowego uśmierzania bólu podczas niewielkich zabiegów dentystycznych lub bólu powstałego na skutek noszenia protez, aparatów ortodontycznych, a także w wyniku owrzodzeń czy ząbkowania" - ale nie bólu zębów.

FDA informuje, że jeżeli dostarczone dane w wyczerpujący sposób potwierdzą skuteczność benzokainy w uśmierzaniu bólu zębów, gotowa jest ponownie skategoryzować lek.

Źródło: "Journal of American Dental Association"

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   znieczulenie   benzokaina   FDA   Techniki pozamedyczne  

POLECAMY W SERWISACH