PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

European Federation of Conservative Dentistry o erozyjnym ścieraniu zębów

ms
21-04-2016, 11:08
European Federation of Conservative Dentistry o erozyjnym ścieraniu zębów Erozja, jak z nią walczyć (źródło: Instytut Blend-a-Med Oral-B)
European Federation of Conservative Dentistry opublikowała raport dotyczący erozyjnego ścierania zębów. EFCD twierdzi, że raport jest wynikiem pogłębionej analizy piśmiennictwa oraz wnikliwej dyskusji ekspertów.

Erozyjne ścieranie zębów jest procesem  chemiczno - mechanicznym,  skutkującym ubytkiem twardych tkanek zęba (charakteryzuje się utratą jego powierzchni oraz konturu) – przypomina EFCD. Zmiany nie są spowodowane działaniem flory bakteryjnej.

Wśród czynników etiologicznych wymienia się: predyspozycje do erozji, refluks, wymioty, stosowane leki oraz suplementy diety. Wpływ na rozwój dolegliwości ma także dieta (pokarmy i napoje szczególnie z niskim pH lub dużą pojemnością buforową).

Erozyjne ścieranie zębów jest stanem klinicznym, który wymaga zwiększonej uwagi ze strony lekarzy dentystów (we współpracy z lekarzami innych specjalności). Efektywne rozwiązywanie problemu ETW (erosive tooth wear) powinno obejmować monitoring pierwszych jego oznak oraz ewaluację etiologicznych czynników sprzyjających.

W prewencji istotne jest zapewnienie wysokiego stężenia jonów wapnia (główny czynnik ochronny).

Dobrze, aby działania odtwórcze prowadziły m.in. do:
- zmniejszenia dolegliwości bólowych,
- obniżenia progu nadwrażliwości bólowej zębiny,
- odbudowy funkcji i estetyki twardych tkanek zęba.

Prewencja powinna skupić się na redukcji lub zatrzymaniu progresji zmian erozyjnych. W działaniu profilaktycznym ważną rolę odgrywa stosowanie  past do zębów oraz płukanek do ust zawierających fluorek cyny lub chlorek cyny. Dane wykazują, że substancje te mają właściwość spowolniania ETW.  Eksperci zwracają uwagę na ograniczoną liczbę dowodów o wpływie szczotkowania na występowanie ETW. Na tej podstawie nie zalecają zmian instruktażu higieny stosowanego w profilaktyce próchnicy.

Właściwym wskaźnikiem do sklasyfikowania ETW jest  BEWE (basic erosive wear examination).

Raport, udostępniony przez  Instytut Blend-a-Med Oral-B, został opublikowany w 2015 roku w Clin Oral Invest (2015) 19:1557-1561.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Instytucie Blend-a-med Oral- B   bruksizm  

POLECAMY W SERWISACH