PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Estrogeny na zdrowe zęby

ms
23-02-2017, 13:04
Estrogeny na zdrowe zęby prof. JoAnn Pinkerton z University of Virginia
Pojawiające się w okresie menopauzy niedobory estrogenów, prowadzą do rosnących problemów także z zachowaniem zdrowia jamy ustnej. Można je skutecznie ograniczyć stosując hormonalną terapię zastępczą – twierdzą naukowcy z North American Menopause Society (NAMS).

Na potwierdzenie tych słów specjaliści z NAMS podają wyniki badania, w którym uczestniczyło 492 Brazylijek w wieku od 50 do 87 lat. 113 z nich korzystało z hormonalnej terapii zastępczej a 379 – nie. Badania prowadzono przez 6 miesięcy.

U kobiet, które systematycznie przyjmowały estrogeny, progestageny uzupełnione dawkami witamin (m.in. D) i minerałów,  zdecydowanie rzadziej występowały problemy zębami i z przewlekłym zapaleniem przyzębia. Różnice określono na poziomie 44 proc.

Reprezentująca NAMS prof. JoAnn Pinkerton z University of Virginia przekonuje, że dbałość o zęby i dziąsła są kolejnym powodem, aby kobieta w pewnym wieku wsparła organizm terapią hormonalną.

Wyniki tych badań szczegółowo omówiono w artykule „Association between osteoporosis treatment and severe periodontitis in postmenopausal women" opublikowanym w piśmie NAMS Menopause.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH