PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Er:YAG trudny skrót, proste rozwiązania

13-02-2013, 00:03
Er:YAG  trudny skrót, proste rozwiązania
Er:YAG trudny skrót, proste rozwiązania
Laser erbowo-jagowy (Er:YAG) w ciągu niespełna 20 lat ewoluował z narzędzia do usuwania próchnicy zębów do urządzenia stosowanego obecnie do skalingu, kiretażu, odkażania kanałów korzeniowych, leczenia aft i opryszczki, plastyki wędzidełek, odsłaniania implantów i chirurgii kości.

Pierwsze badania nad zastosowaniem lasera Er:YAG w stomatologii przeprowadzono w 1989 roku. Naukowcy przez 30 lat poszukiwali turbiny laserowej do bezdotykowego usuwania próchnicy. Procedurę opracowywania ubytków za pomocą Er:YAG wprowadzono do stomatologii w 1997 roku. Wówczas zgodę na takie zastosowanie lasera wydała amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

Jak dziala Er:YAG

Promień światła laserowego emitowany przez laser Er:YAG ma długość fali (2940nm) najsilniej pochłanianą przez składniki tkanek zęba wodę oraz hydroksyapatyt. Światło lasera absorbowane jest przez liczne cząsteczki wody, zawarte w zmineralizowanej strukturze zęba. Efektem tej absorpcji jest wrzenie wody i tym samym wzrost ciśnienia wewnątrz krystalicznej struktury zęba, prowadzący do jej rozerwania. Powstałe na skutek absorpcji ciepło w większości wydostaje się na zewnątrz, a tylko niewielka jego część przenika do tkanek otaczających. Dzięki tym właściwościom, laser erbowy oddziałuje na tkankę w przeciwieństwie do tradycyjnych narzędzi rotacyjnych w sposób bezkontaktowy.

Silna absorpcja światła lasera erbowego w wodzie bezpośrednio przekłada się na płytką penetrację w tkance, nie przekraczającą 30m. Laser pracuje w trybie impulsowym i czas przerwy pomiędzy kolejnymi impulsami światła pozwala ostygnąć strukturom otaczającym opracowywaną powierzchnię. To sprawia, że oddziaływanie cieplne na okolice preparowanej tkanki (w tym również miazgę) jest znikome i rzadko dochodzi do pobudzenia zakończeń nerwowych. Jak przekonują producenci laserów, średni wzrost temperatury miazgi przy laserowym opracowywaniu ubytków nie przekracza 3.2°C.

Nie tylko opracowywanie ubytków

Laser Er:YAG jest znany i wykorzystywany głównie jako narzędzie do opracowywania ubytków. Z powodzeniem można stosować go także w periodontologii, endodoncji i mikrochirurgii. Jego największe zalety to m.in.:

- brak konieczności wytrawiania ubytków,

- łatwe usuwanie starych kompozytów,

-możliwość oczyszczania, osuszania i odkażania kanału zębowego bez warstw rozmazowych,

- szybsze opracowanie ubytków przyszyjkowych bez uszkodzeń i podrażnień dziąseł,

- możliwość leczenia wszczepowych stanów zapalnych,

- możliwość leczenie przyzębia i zapobieganie rozwojowi paradontozy,

- możliwość przeprowadzania skalingu,

- skuteczność w regeneracji tkanki kostnej,

- zastosowanie w chirurgii małych obiektów.

Bezpieczny ale wymaga rozsądku

Według źródeł naukowych, laser Er:YAG jest narzędziem bezpiecznym, skutecznym i mało inwazyjnym. W wielu przypadkach podnosi komfort pracy lekarza i jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Specjaliści podkreślają jednak, że w piśmiennictwie brak jednoznacznych dowodów na to, że laser Er:YAG może całkowicie zastąpić konwencjonalne narzędzia i metody leczenia. Powinien być wdrażany w uzasadnionych przypadkach, kiedy rzeczywiście może podnieść skuteczność leczenia lub/i komfort pacjenta.

Patrz także:

Laserem w choroby przyzębia

Lasery diodowe do tkanek miękkich

Laser dentystyczny, czy omnibus?

 

Źródła:

www.drbicuspid.com

Stanisław Żmuda, Elżbieta Ignatowicz, Justyna Stankiewicz, Laser Er:YAG w stomatologii przegląd piśmiennictwa, Czas. Stomatol., 2008, 61, 4, 275-282

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   Er:YAG   laser erbowo-jagowy   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH