PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Epidemia paradontozy wśród chorych na cukrzycę

kan
06-09-2017, 12:48
Epidemia paradontozy wśród chorych na cukrzycę Coraz więcej dowodów na silny związek cukrzycy z paradontozą (fot. pixabay)
Najnowsze badania dowodzą, że problem paradontozy u pacjentów chorych na cukrzycę jest dużo szerszy niż do tej pory sądzono. Naukowcy mówią wręcz o epidemii paradontozy u diabetyków.

 Przebadano grupę 250 pacjentów chorych na cukrzycę typu II, większość z nich miała jakąś formę choroby dziąseł. - Bez względu na stosowaną metodę badania w kierunku paradontozy widzimy, że w tej grupie osób problem nabiera wymiaru epidemii - napisali autorzy badania  na łamach czasopisma BMJ Open Diabetes Research & Care.

Osoby dorosłe z cukrzycą typu II mają zwiększone ryzyko paradontozy, jednak w świecie naukowym nadal trwa dyskusja nad wyznaczeniem międzynarodowych standardów diagnostyki i strategii skryningowych. Wymieniane są następujące ograniczenia, które przeszkadzają dobrze zdiagnozować pacjenta, który przyszedł do gabinetu dentystycznego.
- Nieświadomość pracowników medycznych na temat związku zdrowia jamy ustnej i zdrowia ogólnego,
- Brak jednolitej wiedzy w środowisku medycznym,
- Brak komunikacji między praktykami stomatologicznymi i ogólnymi przychodniami

Badanie objęło dorosłe osoby, pacjentów chorych na cukrzycę w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. z miejskich środowisk. W badanej grupie blisko połowa to były kobiety, średnia wieku badanych wynosiła 53 lata, blisko 58 proc. uczestników nigdy nie paliła tytoniu, zaś 16 proc. było nałogowymi palaczami. Okazało się paradontozę zdiagnozowano aż u 54,2 proc. badanej grupy.

Nie znaleziono istotnych różnic między pacjentami z paradontozą i bez paradontozy (pod względem wieku, ciśnienia krwi, wskaźnika masy ciała, poziomu cholesterolu czy nawyku palenia tytoniu.  Choć przystępując do badania spodziewaliśmy się, że w grupie pacjentów z cukrzycą paradontoza będzie bardziej powszechna, ale mimo to wyniki nas zaskoczyły, mówił  prof. Andrew Pumerantz dyrektor Western Diabetes Institute w Western University of Health Sciences in Pomona,.

I jak podsumował wnioski płynące z tych wyników - trzeba stworzyć metodę diagnostyki, która będzie stosowana wobec wszystkich pacjentów, w taki sam sposób jak prowadzi się skryning w kierunku chorób oczu, nerek i innych schorzeń, które wiążą się z cukrzycą.

Więcej: drbicuspid.com

 Czytaj także: Cukrzyca, bakterie i paradontoza - naukowcy ujawnili mechanizm powiązań
 Paradontoza, proces zapalny i test ślinowy
Leczenie periodontologiczne poprawia stan pacjentów ze współistniejącymi chorobami kardiologicznymi i cukrzycą

 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH