PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Elektronika dobiera kolor zębów

31-12-2012, 05:16
Elektronika dobiera kolor zębów
Elektronika dobiera kolor zębów
Można zaufać własnemu zmysłowi wzroku, można naradzać się wspólnie z pacjentem, jednak określenie i dobór wzoru, tak aby kolor zębów, tych wstawianych był identyczny z tymi naturalnymi - nie jest łatwe. Ryzyko to zmniejszają elektroniczne urządzenia pomiarowe.

Są to spektrofotometry analizujące ilość światła pochłoniętego przez ząb w całym zakresie pasma widzialnego: 380 do 720 nm. Dzięki temu szybko można w prosty sposób ustalić jakie światło jest przez zęby odbijane.

Tego typu urządzenia szczegółowo analizują trzy główne parametry charakteryzujące postrzeganie koloru: jasność, nasycenie i barwę. W trakcie pomiaru, trwającego co najwyżej kilkadziesiąt sekund, analizowane są także:

- transparencja,

- transluminescencja,

- kolory bazowe,

- kolory składowe.

Na podstawie tych danych przygotowywana jest pełna mapa kolorystyczna zęba.

Elektroniczne urządzenia do oceny kolorów zębów mają wymiary podręcznych skanerów używanych powszechnie w placówkach handlowych. Spektrofotometry ważą nie więcej niż 0,5 kg, dlatego bez trudu może się posługiwać lekarz dentysta w trakcie codziennej pracy.

Wciąż stosuje się kolorymetry, które dokonują analizy kolorów RGB. Nie zapewniają one jednak należytego doboru koloru. Podstawowym narzędziem przy ustalaniu kolorów zębów są kolorniki. To przy ich pomocy technik wykonuje model zęba filarowego w naturalnym kolorze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   sprzęt stomatologiczny   Materiały  

POLECAMY W SERWISACH