PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ekstremalne decyzje przy zakupie unitu. Dlaczego trzeba się ich wystrzegać

ms
10-03-2015, 13:38
Ekstremalne decyzje przy zakupie unitu. Dlaczego trzeba się ich wystrzegać Jaki unit wybrać? (fot. Fotolia/PTWP)
Tanie unity mają jedną pożądaną wartość, są tanie. To mocny argument przemawiający za ich zakupem. Warto jednak mieć świadomość, że lista negatywnych cech unitu z dolnej półki niestety do krótkiej nie należy.

Niezawodność

Zreguły tanie unity marki „no name" muszą być wykonane z tanich materiałów, zmontowane przez słabo przeszkolonych, równie tanich, pracowników bez odpowiedniego technicznego przygotowania i wyprodukowane w reżimach dalekich od standardów sprzyjających produkcji niezawodnych jednostek.

Unit w najtańszej wersji psuje się często, nie można zatem racjonalnie ograniczyć niebezpieczeństwa związanego z koniecznością nieoczekiwanego zaprzestania pracy, utraty zarobkowania, ale także zaufania pacjentów, którzy nie będą mogli być obsłużeni w uzgodnionym terminie. Dezorganizacja harmonogramu funkcjonowania gabinetu to wymierne straty finansowe.

Koszty serwisowania i napraw

Tani unit to nie tylko efekt możliwie najniższych kosztów wytwarzania, ale także minimalizowanie nakładów na serwisowanie wyprodukowanych jednostek. W efekcie naprawy gwarancyjne, których praktycznie nie sposób uniknąć kupując najtańszy unit, mogą być dużym problemem dla użytkownika.

Czas oczekiwania na serwis gwarancyjny zazwyczaj jest dłuższy od tego zapisanego w gwarancji. Mało kto ma czas i tyle energii, aby egzekwować przysługujące mu prawa w oparciu o kodeks cywilny.
Czas naprawy popsutego unitu (szczupła kadra serwisantów, brak części zamiennych) trudna jest do zaakceptowania przez lekarza dentystę.

Cena elementów eksploatacyjnych oraz części zamiennych, z reguły zdecydowanie wyższa od rzeczywistej ich wartości (gdyż w ten sposób producent próbuje zazwyczaj poprawiać niskie zyski wynikające ze sprzedaży taniego sprzętu), dramatycznie pogarsza ekonomiczność zakupu najtańszych unitów.

Skomplikowane procesy napraw

Konstrukcja taniego unitu, w którym tzw. poziom zawartej kultury technicznej jest niestety dość niski, uniemożliwia dokonanie w prosty sposób naprawy. Bywa, że wymiana zepsutej części poprzedzona być musi demontażem wielu podzespołów, których ponowne usytuowanie w unicie, bez uszczerbku dla ich bezawaryjnej pracy - jest praktycznie niemożliwe.
To jedna z przyczyn, dla których producenci tanich unitów wchodzą na rynek co najwyżej na kilka lat i po sprzedaży założonej liczby sprzętu, zmieniają nazwę i logo firmy, m.in. aby uniknąć nierealnie wysokich kosztów napraw gwarancyjnych. W takiej sytuacji zdobycie części zamiennej po kilku latach od zakupu unitu może być zadaniem karkołomnym, zważywszy na fakt, że producent unitów „ulotnych" nie myśli o obowiązku dostarczania części zamiennych po zakończeniu produkcji konkretnego modelu unitu.

Parametry pracy

Unit w wersji oszczędnościowej nie zapewni stabilnych parametrów pracy. Utrudnia to realizowanie zabiegów na możliwie najwyższym poziomie. Irytacja lekarza dentysty w krótkim czasie może być uzupełniona o irytację pacjentów, a to jest ścieżka najgorszego scenariusza dla właściciela gabinetu dentystycznego.

SŁOWA KLUCZOWE
unity_stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH