PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ekstrakcja: zamiast opioidów - środki NSAID

smn
06-10-2016, 11:51
Ekstrakcja: zamiast opioidów - środki NSAID  O wyższości środków przeciwzapalnych nad opioidami (fot. pixabay)
Jak pokazują badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych na University of Pennsylvania, ponad połowa opioidów przepisywanych pacjentom po ekstrakcji - na przykład zatrzymanych ósemek – nie zostaje użyta. Na domiar złego te zakupione i niezużyte leki są potem przekazywane rodzinie i znajomym.

- Wyniki naszych badań przełożone na skalę całego kraju dają wiele do myślenia, ponad 100 mln tabletek leków opioidowych nie zostaje użytych. To otwarta droga do niewłaściwego stosowania tych silnych środków – mówi Brandon C. Maughan, główny autor analizy.

Ta sytuacja rodzi poważne obawy, że lekarze przepisują za dużo opioidów, wszyscy medycy (interniści, chirurdzy stomatolodzy, dentyści) powinni się czuć zobowiązani do ograniczania ekspozycji na te leki. Należy szczegółowo wyjaśniać pacjentom jakie jest ryzyko płynące z niewłaściwego ich użycia i jak pozbyć się niepotrzebnych tabletek.

W badaniu wzięło udział 79 pacjentów, którzy przeszli ekstrakcję zęba. W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu mieli codziennie wysyłać sms-y, w których podawali ocenę odczuwanego bólu, a następnie po 14 i 21 dniach od ekstrakcji. Większość z nich (94 proc.) otrzymała recepty na opioidy, dodatkowo na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID) 84 proc. uczestników badania i 78 proc. miała przepisane antybiotyki.

W ciągu pierwszej doby pacjenci, biorąc przepisane przeciwbólowe leki, zgłaszali ból średnio na poziomie 5 (w skali od 0 do 10). Drugiego dnia 51 proc. uczestników badania miała dużo słabsze dolegliwości – na poziomie 0-3, a przed końcem piątej doby prawie 80 proc. pacjentów czuła bardzo słaby ból.

A jak wyglądało zużycie leków?
Uczestnicy, którzy nie mieli komplikacji po ekstrakcji, czyli 93 proc. otrzymało recepty na 28 tabletek opioidów, ale przez trzy tygodnie po zabiegu zużyli tylko 13 z nich. Zaledwie pięciu pacjentów zażyła wszystkie przepisane tabletki.

- Udowodniono, że leki przeciwzapalne NSAID takie jak ibuprofen, paracetamol są lepsze w leczeniu bólu i mają mniej skutków ubocznych niż leki zawierające opioidy. Te ostatnie powinny być zarezerwowane dla przypadków ostrego bólu pooperacyjnego i dodawane w bardzo ograniczonych ilościach w leczeniu silnego bólu – przestrzega prof. Elliot V. Hersh z Oral & Maxillofacial Surgery and Pharmacology at Penn Dental Medicine.

Autorzy analizy sugerują też rozwiązanie problemu. W aptekach i sklepach spożywczych powinny być pojemniki przeznaczone wyłącznie na niepotrzebne środki przeciwbólowe. Takie proste rozwiązanie, niewielkim kosztem, mogłoby zwiększyć zwrot nadmiernie przepisywanych leków o ponad 20 proc.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ekstrakcja   środki przeciwbólowe  

POLECAMY W SERWISACH