PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

E-papierosy nie przebarwiają zębów?

kan
27-03-2018, 10:27
E-papierosy nie przebarwiają zębów? Trwają badania nad wpływem e-papierosów na zdrowie (fot. pixabay)
W świetle badań zleconych przez British American Tobacco e-papierosy nie powodują przebarwień zębów. Problemem jest to, że za tym projektem  stoi producent papierosów.

Według prowadzonego przez dwa tygodnie badania na zlecenie British American Tobacco, dym z e-papierosów nie powodował ciemnienia szkliwa, w przeciwieństwie do dymu z tradycyjnych papierosów. Dwa tygodnie nieprzerwanej ekspozycji wystarczyły, by zęby przebarwiły się.

Palacze miewają pożółkłe lub wręcz zbrązowiałe zęby. W powszechnym przekonaniu za tę zmianę zabarwienia odpowiada nikotyna, choć w gruncie rzeczy jest to wpływ substancji smolistych z dymu tytoniowego.

Badanie prowadzono na zębach bydlęcych, które najczęściej w eksperymentach zastępują zęby ludzkie. Tak się właśnie dzieje w przypadku testów różnych produktów do higieny jamy ustnej. Wcześniej jednak zęby zwierząt były specjalnie polerowane, by ich powierzchnia bardziej przypominała ludzkie. Następnie zęby zostały umieszczone w roztworze ludzkiej śliny o temperaturze ciała - w ten sposób próbowano stworzyć środowisko zbliżone do jamy ustnej. Następnie poddano je działaniu ekstraktu różnych substancji zawartych w dymie tytoniowym oraz w dymie z e-papierosów. Już po pierwszym dniu realizowania doświadczenia gołym okiem widać było różnice w zabarwieniu szkliwa zębów pod wpływem dymu tytoniowego. Ciemnienie szkliwa pogłębiało się stopniowo przez cały okres trwania eksperymentu. 

Natomiast dym z e-papierosów powodował zmiany barwy bardzo nieznaczne, właściwie pomijalne - mówili autorzy badania, prezentując wyniki podczas dorocznej konferencji American Association for Dental Research na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: business-standard.com

Czytaj także: Naukowcy coraz bliżej prawdy o e-papierosach

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   szkliwo   e-papieros   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH