PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

E-papierosy równie szkodliwe jak tradycyjne

en
11-09-2017, 10:08
E-papierosy równie szkodliwe jak tradycyjne Nie ma zdrowych nałogów - dowodzą badania naukowe (fot. pixabay)
Wyniki najnowszego badania sugerują, że e-papierosy mogą być równie szkodliwe dla zdrowia (równie silnie oddziałują na DNA) jak tradycyjne papierosy.

E-papierosy pojawiły się na rynku w 2004 r. jako zdrowsza alternatywa dla papierosów. Trwa naukowa dyskusja na ile palenie e-papierosów powoduje poważne problemy ze zdrowiem, a także czy w gruncie rzeczny są prostą drogą do nikotynizmu.

Badanie wykonali chemicy z University of Connecticut. Stwierdzili, że płynna nikotyna jest równie szkodliwa dla DNA jak papierosy bez filtra. Co więcej para z e-papierosów nie zawierających nikotyny powoduje tyle samo szkodliwych zmian w DNA co papierosy z filtrem. Tłumaczą ten fakt, obecnością wielu substancji chemicznych we wdychanym przez palacza aerozolu.

Jak wiadomo mutacje zachodzące w komórkach, powodowane przez uszkodzenia w DNA mogą prowadzić do procesu nowotworowego.

- Niektóre osoby palą bardzo często e-papierosy sądząc, że są one nieszkodliwe. Wykorzystując oprzyrządowanie naszego laboratorium postanowiliśmy sprawdzić, co pod wpływem aerozolu z e-papierosów dzieje się z DNA.  W tym aerozolu znajdują się setki związków chemicznych, mogących uszkadzać kod genetyczny komórek. Jednak zamiast badać je wszystkie wybraliśmy trzy o których było wiadomo, że z pewnością są kancerogenne - opowiada o swojej pracy dr Karteek Kadimisetty, prowadzący badanie.

 

Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
e-papieros   palenie tytotniu   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH