PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Drut ortodontyczny w jelicie pacjentki

kan
10-08-2017, 09:17
Drut ortodontyczny w jelicie pacjentki Rzadkie zagrożenie ze strony aparatu ortodontycznego, to możliwość połknięcia jakiegoś elementu (fot. pixabay)
Kawałek drutu ortodontycznego znaleziono w jelicie pacjentki. Kobieta skończyła leczenie ortodontyczne dekadę wcześniej i nie pamiętała, by jej aparat  w trakcie trwania usuwania wady zgryzu zdekompletował się!

Przedziwny przypadek opisano w sierpniowym numerze czasopisma BMJ Case Reports.  Na ostry dyżur do szpitala Sir Charles Gairdner Hospital w Nedlands, w Australii zgłosiła się 30-letnia kobieta. Początkowo sądzono, że ma atak kamicy żółciowej, jednak pod dwóch dniach wróciła ponownie narzekając na ostry ból brzucha.

Tomografia komputerowa ujawniła w jelicie cienkim ciało obce, przypominające drut. Przedmiot przekłuł jelito w kilku miejscach powodując  niedrożność. Kobieta przeszła operację podczas, której chirurg wydobył z jelita 7-centymetrowy kawałek ortodontycznego drutu.

Pacjentka nie nosiła aparatu ortodontycznego od 10 lat i nie przypominała sobie, by w jakimś momencie połknęła kawałek drutu. Nie pamiętała też, by aparat ortodontyczny się obluzował, czy zdekompletował.

Co ciekawe, to nie jedyny opisany w literaturze medycznej przypadek przedostania się drutu ortodontycznego do układu pokarmowego. Po raz pierwszy wydarzyło się to w 2013 r., gdy doniesiono o przypadku młodego mężczyzny, który połknął kawałek łuku niklowo-tytanowego.

Autorzy pracy opublikowanej w BMJ Case Reports wskazują na dwie sytuacje, w których może dojść do połknięcia elementu aparatu ortodontycznego. Przede wszystkim w gabinecie ortodonty, gdy lekarza przycina koniec po raz pierwszy zakładanego łuku ortodontycznego. Poza tym, tak jak dowodzą dwa opisane przypadki podczas trwania leczenia ortodontycznego, gdy z jakichś powodów dochodzi do awarii aparatu.

Australijski przypadek był o tyle niezwykły, że połknięte przedmioty zwykle samoistnie pokonują przewód pokarmowy i zostają wydalone, o ile przejdą przez zwieracz odbytu. Tym razem nie tylko ciało obce było "rzadkością" w praktyce chirurgicznej, ale i czas przez jaki pozostawało w ciele pacjentki.

Więcej: casereports.bmj.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH