PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Drożdżaki wywołujące grzybicę jamy ustnej, deregulują pracę limfocytów T regulatorowych

ms
28-05-2015, 10:48
Drożdżaki wywołujące grzybicę jamy ustnej, deregulują pracę limfocytów T regulatorowych Immunologiczne problemy (foto: freedigitalphotos)
W niektórych stanach zapalnych Limfocyty T regulatorowe, zamiast precyzyjnie sterować procesami odpowiedzi immunologicznej organizmu, w celu pozbycia się zagrożenia - doprowadzają do rozwoju choroby. To rodzi szczególne problemy w zwalczaniu chorób jamy ustnej.

Naukowcy z Case Western Reserve University School of Dental Medicine obarczyli odpowiedzialnością za taki stan rzeczy pasożytnicze grzyby, grasujące w jamie ustnej. Potrafią one wpłynąć na limfocyty T regulatorowe (Treg), w taki oto sposób, że te zamiast kreować należytą odpowiedź immunologiczną, sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.

To główna przyczyna, z powodu której walka z grzybicą jamy ustnej (kandydozą), wywoływaną przez drożdżak Candida albicans, do łatwych nie należy.

Okazuje się, że pasożytnicze grzyby potrafią zmodyfikować Treg w taki sposób, aby te dezaktywowały komórki limfocytów odpowiedzialnych za walkę z drobnoustrojami. W efekcie, limfocyty przestają rozpoznawać zagrożenie, mało tego - ułatwiają rozwój pasożytom. Takie „zdezorientowane" grupy limfocytów Treg naukowcy nazwali Treg-17.

Obecność zmodyfikowanych struktur limfocytów naukowcy zarejestrowali w trakcie rozwoju chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.
Poznanie mechanizmu powstawania Treg-17 i formuły ich oddziaływania na organizm człowieka pozwoli na opanowanie niektórych uciążliwych schorzeń jamy ustnej o podłożu grzybicznym.

Wiadomym jest że ok. 70 proc. ludzi ma na błonach śluzowych Candida albicans - jednak nie choruje. Problem pojawia się dopiero w momencie zmniejszonej odporności organizmu, bo wówczas grzyby mogą atakować nie tylko gardło i przewód pokarmowy, ale także żołądek, dwunastnicę, jelito cienkie, grube i odbytnicę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nauka   periodontologia   choroby dziąseł   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH