PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dorota Olczak-Kowalczyk: w przypadku past z fluorem kluczowa jest dawka

newseria.pl/szaft
28-07-2014, 14:27
Dorota Olczak-Kowalczyk: w przypadku past z fluorem kluczowa jest dawka Dorota Olczak-Kowalczyk przekonuje, że fluor stosowany w nadmiarze może być szkodliwy (fot. Fotolia/PTWP)
- Fluor, tak jak witaminy i wiele innych leków, stosowany w nadmiarze może być szkodliwy. Ważne, żeby używać ten związek w taki sposób, aby to było bezpieczne dla dziecka – przekonuje dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Dr Dorota Olczak-Kowalczyk, uważa, że stężenie jonów fluoru w paście jest ważniejsze od ilości pasty. W sytuacji kiedy zęby szczotkowane są pastą, która zawiera dużą ilość jonów fluoru, powinno się ograniczyć jej ilość. - Jeżeli te zasady będą przestrzegane, nie ma żadnego zagrożenia - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle specjalistka stomatologii dziecięcej .

Dorota Olczak- Kowalczyk przekonuje także, że dzieci do 6 roku życia nie powinny stosować tych samych past, co dorośli, gdyż zawierają one zbyt dużą dla nich ilość związków fluoru.

- Pasta do zębów powinna zawierać tysiąc części na milion fluoru, bez względu na to, jaki to będzie związek. Nie ma żadnych dowodów na to, że jeden związek jest lepszy od drugiego, ważne jest stężenie. Jeżeli nakładamy na szczoteczkę do zębów pastę dla małego dziecka, to musi być to jedynie takie posmarowanie, to ma być odrobinka tej pasty. U dzieci starszych możemy już stosować ziarenko groszku o tej samej zawartości. Kiedy dziecko skończy 6 lat, stosuje się pastę do zębów dla dorosłych - mówi dr Dorota Olczak-Kowalczyk.

Czytaj więcej:newseria.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH