PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Domowa drukarka dla dentysty: ideał, czy humbuk?

js
03-03-2016, 12:23
Domowa drukarka dla dentysty: ideał, czy humbuk? Czy Form 2 zadomowi się w gabinecie stomatologicznym?
Form 2 jest tylko nieco większa od poprzednika, ale precyzją działania bije protoplastę na głowę. Producent twierdzi, że model ten szczególnie może być pomocny w praktykach stomatologicznych, bo jest w stanie wydrukować, niejako na zawołanie - bliskie doskonałości - mosty i korony.

Drukarki Formlabs wykorzystują w działaniu technologię stereolitografii, która pozwala na drukowanie w przestrzeni 3D modeli z żywicy światłoutwardzalnej. Ten sposób generowania elementów charakteryzuje się nie tylko precyzją i powtarzalnością, ale zapewnia wysoką jakość powierzchni tworzonych modeli.

Do ważniejszych zalet stereolitografii zalicza się możliwość odwzorowywania skomplikowanych struktur wewnętrznych drukowanych elementów. Metoda ta polega na sekwencyjnym obrysowywaniu, za pomocą lasera, kolejnych przekrojów poziomych produkowanej części. Model powstaje na ruchomej platformie, zamocowanej w wannie z fotopolimerem. Pod wpływem światła laserowego, dochodzi do polimeryzacji surowca.

Właśnie to materiały mogą być wąskim gardłem zaproponowanej technologii. Chodzi nie tylko o wysokie ceny substancji chemicznych, ale także o możliwość obróbki żywic, które powinny być stosowane w stomatologii. Podaje się, że powstałe elementy mają stosunkowo niewielką wytrzymałość mechaniczną, co w przypadku mostów i koron jest cechą dyskwalifikującą. Inną kwestią jest to, aby materiały nie stwarzały zagrożenia dla organizmu człowieka.

Twórcy Form 2 twierdzą jednak zdecydowanie, że stomatologia jest tą dziedziną, w której drukarki Formlabs będą miały świetlaną przyszłość.

Form 2 korzysta z jednolitrowych kartridży na żywicę. Dopełnianie pojemnika z żywicą może następować płynnie podczas drukowania. Pamięć wewnętrzna Form 2 - 8 GB, określa możliwości drukowania elementów. Komora robocza pozwala na wyprodukowanie elementów o wymiarach 14,5 x 14,5 x 17,5 cm.

Pewnie najistotniejsze pytanie, ile za taką perłę w koronie trzeba zapłacić? Odpowiedź brzmi - 3299 EUR.

Więcej: formlabs.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
drukarki 3D   mosty   korony  

POLECAMY W SERWISACH