PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dokąd migrują implanty?

Mirosław Stańczyk
27-10-2015, 11:17
Dokąd migrują implanty? Implanty: jaka droga rozwoju (foto: freeimages)
Implanty w stomatologii to dość specyficzna części wiedzy medycznej, zawieszona w przestrzeni wyznaczonej: oczekiwaniami pacjentów, wirtuozerią lekarzy dentystów,  kosmiczną technologią i nie zawsze prostym rachunkiem ekonomicznym. Konstelacja ta jest intensywnie eksplorowana. Na polskim rynku pojawiła się francuska firma Global D, która wnosi do układu kolejne zmienne.

- Chcemy rozwijać ideę Dental Gentelmen’s League w formule think tanku. Zbudujemy nieformalną strukturę non profit, dzięki której następowałaby wymiana myśli pomiędzy tymi, którzy czerpią radość z faktu, że mają wiedzę i chcą się nią podzielić, a tymi którzy są otwarci na jej przyswajanie i to od najlepszych – mówi Rafał Jakóbiak, dyrektor zarządzający wchodzącej na polski rynek firmy Global D.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że to głęboko przemyślana filozofia, wynikająca z równie głębokiej wiedzy na temat zasad, jakimi kieruje się rynek implantów stomatologicznych.

Jest o co walczyć?
Zdecydowanie tak, nawet jeśli statystyki nie są  jednoznaczne. Światowy rynek implantów, na którym liczy się mniej niż 10 firm,  przekroczył wartość 4 mld USD. Takie wskaźniki podaje w pogłębionym raporcie firma analityczna Baird Equity Research. Ogląd sytuacji, sygnowany przez firmę Market Research, jest bardziej optymistyczny. Według MR do 2016 r. globalna wartość rynku osiągnie pułap ponad 10 mld USD, z obecnego poziomu 7 mld USD.

Pod względem popularności implantów prym wiedzie Korea Południowa (230 implantów na 10 tys. mieszkańców), na kolejnych miejscach znajdują się Włochy (190), Hiszpania (180), Szwajcaria (140), Niemcy (120), Szwecja (110), Brazylia (90), Francja (50), USA (50). Pierwszą dziesiątkę zamyka Japonia (45). W Polsce każdego roku wszczepia się ok. 100 tys. implantów. Mało, ale i tak wyprzedzamy Wielką Brytanię, jeśli liczyć liczbę implantów na 10 tys. osób. Oczywiście statystykę tę tworzy także wielu Brytyjczyków, którzy przyjeżdżają do Polski na leczenie implantologiczne.

- Statystycznie rzecz biorąc, liczba wykonywanych procedur implantologicznych rośnie o kilkadziesiąt procent rok do roku. Pociąga to za sobą nowe możliwości, ale też i komplikacje które mogą się zdarzyć – słusznie zauważa Tomasz Śmigiel członek zarządu Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, współtworzący Stowarzyszenie Mistrzów Polskiej Implantologii "Implant Master Poland”.

   Ekskluzywna moda, czy przełom przenoszący stomatologię w inny wymiar?
Implanty stomatologiczne są atrakcyjną kosztowo metodą leczenia  i zdecydowanie poprawiają jakość życia pacjentów wynika z raportu opublikowanego w International Journal of Oral & Maxillofacial Implanty.

Autorzy przeglądu ocenili 14 badań opublikowanych w latach 2000 - 2010, które poruszały tematykę efektywności kosztowej stosowania implantów. Analizowano badania, w których omówiono zastosowanie implantów dentystycznych lub protez vs. zachowane zęby stałe leczone uzupełnieniem lub protezą całkowitą lub częściową.

POLECAMY W SERWISACH