PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dobre mycie, czyli jakie?

08-04-2013, 00:01
Dobre mycie, czyli jakie?
Dobre mycie, czyli jakie?
Mycie i dezynfekcja są ważnymi elementami przygotowania instrumentarium wielokrotnego użytku do sterylizacji i ponownego zastosowania. Skuteczne czyszczenie wpływa przecież na jego właściwe funkcjonowanie oraz wartość użytkową. Napisanie jednak, że o wyborze myjni stomatologicznej decyduje jedynie fakt oddawania lekarzowi czystych narzędzi, byłoby bardzo dużym uproszczeniem.

Do zabudowy czy wolnostojąca, ze stali szlachetnej czy biała to jedne z najprostszych pytań, które musi postawić sobie dentysta przed wyborem myjni stomatologicznej. Modeli, a tym samym, programów, udogodnień i technicznych niuansów jest jednak sporo lista wątpliwości może być więc długa. Dobrze, że ostatecznie w każdej z myjni rolą operatora, czyli dentysty, jest zadbanie o załadowanie materiałów i wybór cyklu, całą resztę obsługuje urządzenie.

Profesjonalna myjnia wykonana jest zgodnie z wymogami UE, dokładnie normą dla myjni - dezynfektorów EN 15883. Dostępne na rynku urządzenia wykonane są ze stali nierdzewnej. Producenci jednym głosem gwarantują ich trwałość. Tylko nieliczni przyznają się do wad, ale pozostawianie śladów linii papilarnych na obudowie, trudno uznać za dyskwalifikujące.

Standardowa myjnia nie wymaga skomplikowanej instalacji podłączeniowej. Wystarczy ujęcie wody oraz odpływ do kanalizacji. Najbardziej powszechnym sposobem instalacji jest podłączenie myjni do istniejącego węzła pod zlewozmywakiem lub umywalką. Wymagania techniczne nie odbiegają w tym zakresie od tych stawianych przez zwykłe, domowe zmywarki do naczyń.

Myjnie różnią się pojemnością komory, która może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. W tym przypadku wybór determinuje sposób prowadzenia praktyki. Wiele spośród wielkogabarytowych urządzeń nie jest w odpowiednim stopniu wykorzystane, poprzez to, że zostają one tylko w połowie załadowane. Oznacza to większe zużycie energii, czasu pracy oraz środków czyszczących, które to w przypadku mniejszego urządzenia można by było zaoszczędzić. Zbyt małe urządzenia posiadają natomiast tę wadę, że podczas trwającego ponad 1 godzinę okresu preparacji, w ich wnętrzu mieszczą się instrumenty wystarczające przeważnie dla trzech pacjentów

Dezynfektor powinien być wyposażony w różnego rodzaju kosze, umożliwiające mycie różnorodnych narzędzi. Niektóre modele dzięki zastosowaniu specjalnych rur umieszczonych z tyłu maszyny pozwalają na mycie instrumentów z otworami, rurek, końcówek stomatologicznych itp. Ruchoma jest ilość poziomów w myjni, co ma wpływ na wielkość jednorazowego załadunku. To samo dotyczy liczby ramion myjących.

Generalnie nie ma możliwości otwarcia urządzenia podczas cyklu mycia. Zabezpiecza to przed niepożądaną ucieczką pary i wody, co mogłoby być niebezpieczne dla obsługi.

Wiele modeli posiada istotne udogodnienia takie jak: wyświetlacz LED (gładka powierzchnia jest prosta do dezynfekcji) czy regulator temperatury. Warto przede wszystkim jednak pamiętać, że korzystanie z myjni eliminuje do minimum ryzyko zakłuć personelu zabrudzonymi narzędziami oraz zmniejsza narażenie na szkodliwe działanie środków chemicznych przy manualnym myciu i dezynfekcji.

POLECAMY W SERWISACH