PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dobra kawa wzmacnia zęby

kan
13-09-2016, 09:06
Dobra kawa wzmacnia zęby Kawa sojusznikiem dentysty (fot. pixabay)
Dobre wiadomości dla kawoszy. Academy of General Dentistry ogłosiła, że wśród mocnych zalet kawy, poza ochroną wątroby, zmniejszaniem ryzyka nowotworów, chorób serca i cukrzycy, jest także zapobieganie utracie kości szczęk.

Co więcej, zielona nieprażona kawa ma właściwości przeciwbakteryjne, a więc pomaga chronić dziąsła.

- Niektóre właściwości kawy ujawniają się w trakcie procesu prażenia - mówi prof. Nasir Bashirelahi z University of Maryland School of Dentistry. Duża ilość kwasu chlorogenowego sprawia, że napój ten ma silne właściwości antyoksydacyjne. Ponadto zawarte w nim polifenole mają działanie przeciwnowotworowe, chronią przed wieloma innymi chorobami i zmniejszają ilość „złych” bakterii w jamie ustnej.

- Kawa jest świetnym prozdrowotnym napojem, pod warunkiem, że spożywa się ją w umiarkowanych ilościach. Nieprzekraczalną granicą powinno być pięć filiżanek  dziennie. Pamiętajmy, że to silny stymulant, nie można jej pić późno w ciągu dnia, bo będzie zakłócała sen. – ostrzega prof. Bashirelahi.

Zdecydowanie jednak korzyści, jakie daje przeważają nad minusami – bo czym są plamy na zębach wobec faktu, że kawa przedłuża życie?

Mała czarna  barwi zęby dostając się do mikroskopijnych zagłębień i pęknięć w szkliwie i w żywicach wykorzystywanych do wypełnień. Academy of General Dentistry radzi jak uniknąć tego niekorzystnego efektu. Można na przykład pić kawę przez słomkę, albo popijać ją wodą.

Ale co najważniejsze - kwaśne napoje, a takim jest także kawa, zmiękczają szkliwo, więc szczotkowanie zębów tuż po ich wypiciu może zniszczyć szkliwo i znajdującą się pod nim zębinę.  Zmiana twardości to skutek przejściowy, po upływie pół godziny szkliwo  zaczyna powracać do pierwotnego stanu. Dlatego Academy of General Dentistry zaleca co najmniej 30-minutową przerwę między piciem: kawy, wina, lemoniady i innych kwaśnych napojów, a myciem zębów.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH